Nowe badanie wykazało, że ofiarom przemocy seksualnej grozi uszkodzenie mózgu

Niepokojącego odkrycia dokonali właśnie uczeni z Pensylwanii. Rezultaty przeprowadzonego przez nich badania wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia u ofiar napaści seksualnej uszkodzenia mózgu, które powiązane jest z upośledzeniem funkcji poznawczych, demencją i udarem. Wyniki analizy stanowią kolejny dowód na to, jak katastrofalny wpływ na życie i zdrowie ma doświadczenie przemocy na tle seksualnym.

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Pittsburghu przeanalizował skany mózgu 145 kobiet w średnim wieku
Zespół uczonych z Uniwersytetu w Pittsburghu przeanalizował skany mózgu 145 kobiet w średnim wieku123RF/PICSEL

Badania nad szkodami, jakie wyrządza doświadczenie przemocy seksualnej, prowadzone są od lat.

Doniesienia ze świata nauki wskazują na szereg dewastujących zdrowie fizyczne i psychiczne dolegliwości - u ofiar odnotowuje się bowiem wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. stanów lękowych, ataków paniki, depresji, zwiększonej skłonności do agresji i autodestrukcyjnych zachowań oraz zaburzeń odżywiania.

Ponadto, jak wskazują rezultaty nowego badania poświęconego tej tematyce, na kobietach, które doświadczyły napaści na tle seksualnym, ciąży zwiększone ryzyko uszkodzenia mózgu powiązanego z upośledzeniem funkcji poznawczych, demencją i udarem.Zespół uczonych z Uniwersytetu w Pittsburghu przeanalizował skany mózgu 145 kobiet w średnim wieku.

U żadnej z nich nie zdiagnozowano wcześniej chorób układu krążenia, udaru lub demencji. Naukowcy odkryli, że u uczestniczek, które padły w przeszłości ofiarą napaści seksualnej, znacznie częściej występowała hiperintensywność istoty białej oznaczająca zakłócenia w przepływie krwi, które finalnie prowadzą do uszkodzeń mózgu.

Wyniki badania, które zaprezentowano właśnie na dorocznym spotkaniu Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy ukażą się wkrótce na łamach czasopisma "Brain Imaging and Behavior".Jak podkreśla Rebecca Thurston, szefowa Laboratorium Zdrowia Biobehawioralnego Kobiet przy Graduate School of Public Health na Uniwersytecie w Pittsburghu i główna autorka badania, wnioski płynące z analizy jej zespołu wskazują na konieczność zintensyfikowania wysiłków wkładanych w zapobieganie przemocy seksualnej wobec kobiet.

Jej skutki ofiary odczuwają bowiem nierzadko przez całe życie.

"Nie możemy pozwolić, by ten temat umknął uwadze społeczeństwa, gdyż jest to nadal poważny problem zdrowotny milionów kobiet. Napaść seksualna pozostawia trwałe ślady w mózgu, prowadząc do poważnych chorób i przedwczesnej śmierci" - konkluduje uczona.

Możliwości ludzkiego mózgu wciąż są badane przez naukowców
Możliwości ludzkiego mózgu wciąż są badane przez naukowców 123RF/PICSEL
Stan wyjątkowy z perspektywy mieszkańca BiałowieżyINTERIA.PL
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas