Reklama

Reklama

Obraz malowany drzewami. Polski orzeł będzie największym takim wzorem na świecie? [Zdjęcia]

100 tysięcy drzew, prawie 10 hektarów powierzchni — tak powstało największe w Polsce godło. Nadleśnictwo Lipusz opublikowało pierwsze zdjęcia “Leśnego Orła”, który walczy o wpis do księgi Guinnessa. Obraz malowany drzewami nie powstał jednak dla bicia rekordów, za jego tworzeniem kryje się tragiczna historia.

Huragan, który zniszczył miliony metrów sześciennych drzew

“Leśny orzeł" został zasadzony w 2018 r. na Pomorzu w miejscu, gdzie znajdowało się epicentrum huraganu, który w sierpniu 2017 r. spustoszył Kaszuby. W Nadleśnictwie Lipusz powalonych zostało wówczas 2,3 mln metrów sześciennych drzew!

Zobacz również: Wystarczyło 30 minut. Przestało istnieć setki budynków i tysiące hektarów lasu

Sposób uczczenia niepodległości

Po tak tragicznym wydarzeniu leśnicy i harcerze Chorągwi Gdańskiej ZHP postanowili odnowić drzewostan. Jednak nie posadzili drzew w zwykły sposób, ale nadali obszarowi symboliczny charakter dla uczczenia obchodzonej wówczas setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie dlatego obraz malowany drzewami przedstawia orła w koronie.

Reklama

Obraz malowany drzewami

Projekt wzoru wytyczyła jedna osoba, której zajęło to dwa dni. Przy sadzeniu leśnego godła wzięło udział trzy tysiące osób i trwało to sześć godzin. Wykorzystano wówczas 100 tysięcy sadzonek drzew, w tym: 23 tysiące brzóz, które tworzą orle pióra, 400 modrzewi, które stały się koroną i pazurami oraz 67 tysięcy sosen będących tłem dla naszego godła.

Dobór drzew nie był przypadkowy, leśnicy wyjaśnili: “ wiosną brzoza na tle sosnowej zieleni wyróżnia się jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się będzie złoty. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce orła będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu". Lasy Państwowe na swoich profilach w social mediach podzieliły się zdjęciami prezentującymi pierwsze, widoczne efekty tego projektu.

Zobacz również: Coraz więcej huraganów. Wyjątkowo intensywny sezon

Największy wzór z drzew na świecie?

Orzeł z Leśnictwa Glinowo walczy o tytuł “największego na świecie wzoru z drzew". W 2019 r. podczas kwalifikacji do walki o rekord wykonano pomiary leśnego godła, mierzy ono dokładnie: 99 898,26 metrów kwadratowych. Ostateczna decyzja, czy orzeł z drzew trafi do Księgi Rekordów Guinnessa zapadnie, dopiero gdy drzewa będą w pełni ukształtowane.

Zobacz również: Jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie? Poradnik praktyczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy