Offshoring – ciemna strona globalizacji

Offshoring to praktyka przenoszenia części działalności gospodarczej za granicę, ukrywanie przychodów, bogactwa i zysków w rajach podatkowych. John Urry autor książki Offshoring twierdzi jednak, że jest czymś znacznie więcej. Zdaniem Urry’ego jest to jeden z głównych mechanizmów globalnej gospodarki.

Offshoring, John Urry
Offshoring, John Urrymateriały prasowemateriały prasowe

Książka pokazuje, jak offshoring dokonuje się w obszarze polityki, ekonomii oraz ekologii. Urry analizuje nie tylko zjawisko masowego importu tanich produktów z krajów rozwijających się, lecz również zjawisko eksportowania do nich zanieczyszczeń, odpadów, w końcu również korzystania z zakazanych w krajach centrum rozrywek, w tym z usług seksualnych. Podobnie za oceany wysyła się niepokoje społeczne i zagrożenia polityczne. Efektem jest atmosfera niepewności, kłamstw i dwuznaczności, która jest odpowiedzialna za mroczną stronę postępującej globalizacji.

Zdaniem Urry’ego, największą siłą i jednocześnie największą przemocą offshoringu jest tajemnica, niejawność, celowa dezinformacja i ukrywanie relacji napędzających globalną gospodarkę. Dlatego też początkiem walki z nielegalnymi, półlegalnymi, szkodliwymi i nieekologicznymi praktykami offshoringu musi być ich ujawnianie, opisywanie i wyjaśnianie - ten cel przyświeca książce.

John Urry - brytyjski socjolog, profesor na Lancaster University. Światowy rozgłos przyniosły mu badania socjologiczne nad turystyką i mobilnością. Autor m.in. Spojrzenia turysty oraz Socjologii mobilności.

Offshoring, John Urry, Wydawnictwo PWN, Premiera 20 sierpnia 2015

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas