Okulary - symbol czy prawdziwa oznaka inteligencji?

Nie od dziś wiadomo, że noszenie okularów pozytywnie wpływa na nasz wizerunek, a my postrzegani jesteśmy wówczas jako ludzie bardziej inteligentni. Nauka idzie jednak o krok dalej - szkoccy badacze odkryli właśnie, że w owym stereotypie jest sporo prawdy...

Konieczność noszenia okularów wiąże się z wysoką inteligencją
Konieczność noszenia okularów wiąże się z wysoką inteligencją123RF/PICSEL

Jedni ich nienawidzą, uznając za szpecące twarz akcesorium, inni twierdzą, że dodają animuszu i powagi. Najnowsze badania naukowe niewątpliwie ucieszą wszystkich okularników - okazuje się bowiem, że osoby noszące okulary nie tylko stereotypowo wyglądają na mądrzejsze, ale w istocie mogą poszczycić się wyższym ilorazem inteligencji niż ci z nas, którym natura podarowała doskonały wzrok.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Nature Communication" potwierdzają, że konieczność noszenia okularów wiąże się z wysoką inteligencją. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przyjrzeli się danym kognitywnym i genetycznym zebranym od ponad 300 tys. osób w wieku od 16 do 102 lat i doszli do wniosku, że istnieje korelacja między wadami wzroku, a ilorazem inteligencji. U ludzi ponadprzeciętnie inteligentnych stwierdzono o 30 proc. większe ryzyko wystąpienia konieczności noszenia okularów.

"Udało się zidentyfikować wiele różnic genetycznych, które decydują o dziedziczeniu inteligencji oraz wpływają na umiejętności myślenia" - mówi dr Gail Davies z Uniwersytetu w Edynburgu. To jednak nie wszystko. Naukowcy okryli bowiem, iż osoby posiadające słabszy wzrok są w dużo mniejszym stopniu narażone na inne problemy zdrowotne, takie jak depresja, rak płuc czy dławica piersiowa.

Znienawidzone, zwłaszcza w młodzieńczym wieku, szkła na nosie okazują się być nie tylko wizualnym symbolem inteligencji, do czego niestrudzenie przekonują małych okularników dorośli, ale faktyczną jej oznaką. Warto więc być może przestać narzekać na konieczność noszenia okularów - nie tylko pozytywnie wpływają na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie, ale świadczą też o naszym intelektualnym potencjale. (PAP Life)

autorka: Iwona Oszmaniec

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas