Olejek z trawy cytrynowej odstraszy komary i kleszcze, usunie przykry zapach

Dużo mówi się o rozlicznych właściwościach olejku z drzewa herbacianego, eukaliptusowego, lawendowego czy goździkowego, tymczasem olejek z trawy cytrynowej pozostaje w ich cieniu, choć śmiało może z nimi konkurować. Nie tylko skutecznie odstraszy komary, muchy, meszki czy kleszcze, ale też świetnie sprawdzi się w roli domowego środka czyszczącego, usunie przykry zapach, wspomoże leczenie trądziku, przyniesie ulgę zmęczonym mięśniom i złagodzi dolegliwości żołądkowe. Jak najlepiej wykorzystać olej z trawy cytrynowej? W reakcji z jakimi składnikami działa najlepiej? Kiedy wykazuje właściwości łagodzące ból? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak pozyskiwany jest olej z trawy cytrynowej?

©123RF/PICSEL

Znakiem rozpoznawczym pochodzącego z Indii oleju z trawy cytrynowej jest intensywny, cytrusowy zapach. Pozyskiwany jest w procesie destylacji parą wodną liści palczatki cytrynowej Cymbopogon flexuosus. Zawarte w nim związki chemiczne, w tym przede wszystkim cytral, eugenol, limonen i linalol, sprawiają, że wykazuje działanie pobudzające, antybakteryjne i ściągające.

Dzięki zdolnościom odświeżającym pozwala też pozbyć się przykrych zapachów, w tym między innymi potu, a przede wszystkim działa odstraszająco na komary, muchy, meszki czy kleszcze. Co ciekawe, często sięgają po niego także fizjoterapeuci, którzy wykorzystują go do masażu obolałych mięśni i stawów.

Jak wykorzystać olej z trawy cytrynowej do odstraszania komarów?

Nic tak nie potrafi zepsuć grilla czy miłego weekendu spędzanego na świeżym powietrzu, jak wszędobylskie komary, muszki czy kleszcze. Jak skutecznie się ich pozbyć? Wystarczy sięgnąć po spray sporządzony na bazie olejku z trawy cytrynowej. Przygotowanie go zajmie ci zaledwie kilka minut.

Potrzebne składniki:

- 100 ml oleju słonecznikowego, oleju z pestek winogron lub ze słodkich migdałów

- 50 kropli olejku z trawy cytrynowej

- butelka z atomizerem

Przygotowanie:

Olej słonecznikowy łączymy z olejkiem z trawy cytrynowej. Gotową mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem i bezpośrednio aplikujemy na skórę. Mocno cytrusowy zapach, który jest przyjazny dla nozdrzy człowieka, z pewnością odstraszy uporczywe komary i inne równie mało przyjazne nam owady.

Jak wykorzystać olejek z trawy cytrynowej w roli dezodorantu?

©123RF/PICSEL

Dzięki właściwościom odświeżającym olejek z trawy cytrynowej doskonale sprawdzi się w roli dezodorantu, który usunie przykry zapach potu i doskonale zregeneruje skórę. Wystarczy połączyć go z olejem kokosowym i masłem shea lub sodą oczyszczoną.

Potrzebne składniki:

- 1/4 szklanki sody oczyszczonej

- 20 kropelek olejku z trawy cytrynowej

Przygotowanie:

Składniki starannie mieszamy. Gotowy preparat aplikujemy na skórę pod pachami i delikatnie wcieramy.

Do czego jeszcze możemy dodać olejek z trawy cytrynowej?

Aromatyczny olejek z trawy cytrynowej znajduje też zastosowanie jako dodatek do żeli pod prysznic, kremów i balsamów przeznaczonych do pielęgnacji ciała.

Olejek z trawy cytrynowej a sprzątanie

©123RF/PICSEL

Nie masz pomysłu, jak poprawić skuteczność i aromat domowych środków przeznaczonych do czyszczenia powierzchni kuchennych i łazienkowych oraz rozmaitych sprzętów? Połącz sodę oczyszczoną z wodą lub rozcieńcz ocet spirytusowy i dodaj do gotowych preparatów kilka kropel olejku z trawy cytrynowej. Efekt tego prostego zabiegu miło cię zaskoczy, a twoja kuchnia i łazienka będą lśnić.

Olejek z trawy cytrynowej a kuracja antytrądzikowa

Olejek z trawy cytrynowej może też naturalnie wspomóc kurację antytrądzikową. Wystarczy połączyć go z olejkiem ze słodkich migdałów. Gotową mieszankę aplikujemy bezpośrednio na chorobowo zmienioną skórę. Aby uzyskać pożądane rezultaty, kuracja powinna trwać co najmniej kilka dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas