Opinie specjalistów
Doc dr hab. n. med. Teresa Jackowska - przewodnicząca Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego - Choroby zakaźne (bakteryjne i wirusowe) szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci. Niektóre z tych chorób mają ciężki przebieg z powikłaniami, a nawet prowadzą do zgonu. Jedynie szczepienia są w stanie uchronić dziecko przed chorobami zakaźnymi zagrażającymi jego zdrowiu i życiu. Wielu chorobom można zapobiec, podając szczepionkę tak szybko po urodzeniu dziecka, jak to jest możliwe. Dzięki postępowi biologii molekularnej i inżynierii genetycznej opracowuje się szczepionki coraz bezpieczniejsze i skuteczne nawet u najmłodszych dzieci.
Według zaleceń Programu Szczepień Ochronnych, niemowlę powinno otrzymać 3-4 iniekcje w czasie jednej wizyty. W tych okolicznościach pojawiła się potrzeba łączenia preparatów. Aby uprościć program szczepień i złagodzić nieprzyjemne doznania dziecka związane z samą iniekcją stosowane są tak zwane szczepionki skojarzone, czyli takie, które chronią przed kilkoma chorobami np. błonicą, tężcem, krztuścem czy tez świnką, odrą i różyczką. Ponadto, skojarzone podawanie szczepionek wzmaga odpowiedź immunologiczną i ostateczną odporność organizmu umożliwiając zarazem zmniejszenie dawki substancji dodatkowych, w których rozpuszczona jest szczepionka. W pierwszym roku życia dziecko otrzymuje najwięcej szczepień, dlatego warto po konsultacji z pediatrą wybrać najwłaściwszą i najbezpieczniejszą szczepionkę.
Prof. dr hab. Andrzej Radzikowski, Konsultant Wojewódzki ds. pediatrii - Stosowanie szczepionek skojarzonych niesie za sobą wiele korzyści - zmniejsza liczbę ukłuć, oszczędza cierpienia i stresu małym pacjentom, obniża ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych, związanych z kilkoma wkłuciami, a także redukuje koszty profilaktyki.
Z badań prowadzonych przez Pentor wynika, że wiedza matek na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych jest niedoskonała. Ponad 90% z nich oczekuje pełnej informacji na temat nowoczesnej profilaktyki. Niezwykle istotna jest rola lekarza, który pomaga dokonać wyboru oraz służy pełną informacją o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych.