Owczarek szkocki długowłosy: Typowe cechy
Owczarkowi szkockiemu długowłosemu (collie rough) największą sławę przyniósł oczywiście film "Lessie wróć", dzięki któremu podbił serca milionów widzów na całym świecie. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa niż nam się wydaje i sięga czasów starożytnych. Pierwszą znaczącą popularyzatorką rasy była królowa Wiktoria. To właśnie dzięki jej inicjatywie o energicznych, zawsze skorych do pracy i zabawy, owczarkach szkockich stało się głośno najpierw na Wyspach Brytyjskich, a następnie w pozostałych krajach Starego Kontynentu i w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze owczarki szkockie długowłose pojawiły się na początku XX wieku, w tak zwanym dwudziestoleciu międzywojennym, ale pierwsze hodowle powstały dopiero kilkadziesiąt lat później. Owczarek szkocki to nie tylko najlepszy towarzysz człowieka i stróż. Doskonale sprawdza się też jako opiekun dzieci i błyskawicznie uczy nowych rzeczy. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej rasie.
Owczarki szkockie to psy pasterskie
Pewnie nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że owczarki szkocie długowłose wywodzą się od psów pasterskich przywiezionych na Wyspy Brytyjskie przez Rzymian. Na co dzień doglądały owiec. Zadanie to wymagało od nich nie tylko doskonałej orientacji w terenie, ale też wytrzymałości na szybko zmieniające się warunki pogodowe.
Wygląd
Można śmiało powiedzieć, że znakiem rozpoznawczym owczarków szkockich jest elegancja. Charakteryzuje je bardzo proporcjonalna budowa ciała. Nie są ani zbyt chude, ani też zbyt krępe. W przypadku dorosłych psów waga mieści się w granicach od 20.5 do 29.5 kilogramów. Suki ważą nieco mniej - od 18 do 25 kilogramów.
Jeśli chodzi o wzrost psy rasy owczarek szkocki z reguły osiągają od 56 do 61 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i mierzą od 51 do 56 centymetrów.
Umaszczenie owczarków szkockich
Sierść owczarków szkockich najczęściej jest trójbarwna, czyli czarna z intensywnym podpaleniem na głowie i nogach oraz z białymi znaczeniami. Bywa też śniado-biało i niebiesko-marmurkowa. Bez względu na umaszczenie owczarki szkockie mają z reguły biały kołnierz, skarpetki oraz biały koniec ogona.
Jak często czesać owczarki szkockie?
Z racji długowłosej sierści owczarki szkockie powinny być regularnie, ale jednocześnie niezbyt często czesane. Weterynarze zalecają skropienie sierści psa specjalnym preparatem przed każdym zabiegiem, dzięki czemu nie usuniemy jej przesadnie dużo. Oczywiście wybór odpowiedniej szczotki do czesania zwierzaka jest równie ważny.
Należy też pamiętać, że owczarki szkockie mają bardzo wrażliwe żołądki i trzeba im podawać odpowiednio zbilansowaną karmę.
Z kim owczarek szkocki stworzy dobrany duet?
Każdy, kto wybierze owczarka szkockiego za swojego kompana, z pewnością się nie zawiedzie. Psy tej rasy z natury są bardzo wesołe, tryskają energią, lubią się bawić i nie stronią od sportów. Należy jednak pamiętać, że trzeba możliwie jak najszybciej oswajać je ze wszelkimi dźwiękami i zagrożeniami związanymi zarówno z życiem miejskim, jak i tym na peryferiach. Co prawda, żywiołem owczarków szkockich jest wieś, ale w warunkach miejskich też doskonale sobie radzą. Nie są jednak stworzone do zbyt przegrzanych pomieszczeń.
Z racji swego łagodnego usposobienia i dystansu wobec obcych świetnie sprawdzą się również w roli opiekunów, nawet małych dzieci. Ich umiejętności doceniają również policjanci.
Owczarki lubią aktywny wypoczynek z człowiekiem. Wymarzonym rozwiązaniem są dla nich zarówno długie spacery, jak i zabawy z właścicielem. Doskonale przyswajają też nowe umiejętności, co ma bezpośredni związek z ich inteligencją.