Paul Russell, Zmyślone życie Siergieja Nabokova

Brat słynnego pisarza postanawia napisać jego biografię, choć nie wiele o nim wie - taki był pomysł według, którego powstała pierwsza książka jaką Vladimir Nabokov napisał po angielsku. Nosiła tytuł "Prawdziwe życie Sebastiana Knighta", ponieważ bohater dążył do odkrycia prawdy o swoim bracie.

Zmyslone życie Siergieja Nabokowa
Zmyslone życie Siergieja NabokowaWydawnictwo Muza

Ale czy tylko słynni bracia zasługują na to, aby opowiedzieć ich historię, czy tylko ich życie może budzić fascynację i zainteresowanie badaczy? Paul Russell uważa, że nie i pisze książkę, którą być może powinien był napisać Vladimir, książkę o bracie nieznanym, zapomnianym, którego okrutne mechanizmy historii starły z powierzchni ziemi. "Prawdziwemu życiu Sebastiana Knighta" Russell przeciwstawia  "Zmyślone życie Siergieja Nabokova". Sławnego brata - bratu zapomnianemu. Fikcję - biografii.

Siergiej, nieśmiały, jąkający się, naznaczony odmiennością, zawsze pozostawał w cieniu swojego wspaniałego brata - najpierw faworyzowanego dziecka, a później wielbionego pisarza. Perspektywa Russela jest inna. Vladimir pojawia się jedynie na marginesie zdarzeń i jest postacią, którą raczej trudno polubić. Może i był wielkim pisarzem, ale raczej nie nazwalibyśmy go fajnym bratem.

Tym razem wszystkie światła skierowane są na Siergieja. Nie stworzył arcydzieł literatury? I co z tego! Jego życie jest tak barwne i niezwykłe, że starczyłoby za 10 powieści. Bo jak to jest odkrywać swoją homoseksualność będąc nastolatkiem z dobrej rodziny w czasach carskiej Rosji? Jak będzie to widziane w arystokratycznej rodzinie, a jak w szkole? Siergiej odkrywa płynący pod powierzchnią życia społecznego nurt, ukryte namiętności pojawiające się bez względu na warstwę społeczną. Bywa na najwspanialszych balach dla panów i podgląda dogadzających sobie wieśniaków. Uczestniczy w tym, czego większość ludzi nawet nie chce dostrzegać. Kiedy po Rewolucji jego świat legnie w gruzach, Siergiej Nabokow znajdzie się w szalonym Paryżu czasów Cocteau i Diagilewa.  To jeszcze barwniejsze środowisko. W zgiełku kabaretów, w oparach opium, w otoczeniu najsłynniejszych ludzi epoki Siergiej poszukuje przygód i miłości. Ale doznaje też smutku i tęsknoty za krajem. I ten świat okaże się wyjątkowo kruchy.

W bombardowanym Berlinie nie przypomina już tego kolorowego ptaka, leworęcznego Abisyńczyka, którym był. Życie zostawia coraz mniej nadziei, ale Siergiej wciąż pozostaje sobą. Potrafi zachować odwagę, potrafi też odnaleźć zakazane pocałunki pośród budzącego zgrozę krajobrazu.

Paul Russell oddaje honory zapomnianemu bohaterowi i kreśli barwny, żywy obraz epoki z perspektywy, której przez wiele lat w ogóle nie chciano dostrzegać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas