Reklama

Picie kawy i herbaty podczas posiłku jest szkodliwe dla zdrowia?

Spożywanie kawy i herbaty podczas posiłku wpływa na zmniejszone wchłanianie żelaza przez nasz organizm. Czy zawsze jest to niewskazane? Odpowiedź może zaskoczyć.

Żelazo odgrywa więc bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Wzmacnia odporność, bierze udział w procesie produkcji krwinek, jest uczestnikiem syntezy DNA. Kofeina, tanina i fityniany, w które bogata jest kawa i herbata powodują ograniczenie wchłaniania żelaza. Czy to oznacza, że herbata i kawa do posiłku szkodzi naszemu zdrowiu? O dziwo odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od potrzeb naszego organizmu, które w tym przypadku są mocno zdefiniowane przez naszą płeć.

Męskie i żeńskie picie kawy i herbaty

Organizmy kobiet charakteryzują się o wiele wyższym zapotrzebowaniem na żelazo, dlatego dobrą praktyką dietetyczną jest dbanie o jak najwyższą wchłanialność tego pierwiastka. Spożywając bogate w żelazo produkty roślinne lepiej więc odmówić sobie popijania ich kawą i herbatą. Lepszym wyborem będą napoje bogate w witaminę C — woda z cytryną lub soki owocowe. Witamina C naturalnie podnosi wchłanialność tego typu żelaza. 

Reklama

Zapotrzebowanie na żelazo u mężczyzn jest dużo niższe niż u kobieta. Z tego też powodu, ponieważ jadamy podobnie, u wielu przedstawicieli płci męskiej poziom żelaza w organizmie jest zbyt wysoki na przestrzeni wielu lat i może prowadzić nawet do schorzeń sercowo-naczyniowych. 

Nic nie jest czarne albo białe. Poza kawą

Złotym środkiem jest oczywiście dostosowanie swojej diety do indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Warto skupić się na całokształcie naszego samopoczucia, zdrowia i potrzeb, a nie tylko na jednym składniku posiłków. Jeśli chcemy uzupełnić poziom żelaza, to kawę i herbatę możemy spożywać spokojnie pomiędzy posiłkami. Już kilkudziesięciominutowy odstęp zminimalizuje ich wpływ na przyswajalność tego pierwiastka. Jeśli natomiast żelaza mamy w nadmiarze, wtedy lepiej unikać pokarmów o wysokiej jego zawartości i popijać je w najlepsze czym tylko chcemy (w granicach rozsądku).

Zobacz także:

Kontrowersyjna dieta Dukana. Stosować miała ją nawet księżna

Aloes do picia. Jakie ma właściwości

Polki bardzo niechętnie korzystają z mammografii


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | herbata | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy