Reklama

Reklama

Pierwszy dzień zimy 2021. Kiedy zaczyna się astronomiczna i kalendarzowa zima?

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Trzeba pożegnać się z jesienną pogodą i przywitać śnieg oraz mróz. Już teraz dni zaczynają być coraz chłodniejsze, ale na pierwszy dzień zimy trzeba jeszcze poczekać. Kiedy wypada?

Koniec astronomicznej i kalendarzowej jesieni

Za pierwszy dzień kalendarzowej jesieni uznaje się 23 września. Astronomiczna jesień jest powiązana z równonocą jesienną, która następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. W tym roku astronomiczna jesień rozpoczęła się 22 września. 

Jesień jednak dobiega końca. 1 grudnia przywitaliśmy meteorologiczną zimę, która potrwa do 28 lutego. Chociaż kalendarzowa i astronomiczna jeszcze się nie rozpoczęła, to w niektórych częściach Polski spadł już śnieg. 

Pierwszy dzień zimy 2021

Wszystkie kalendarzowe pory roku mają stałe daty. W przypadku kalendarzowej zimy jej pierwszy dzień niezmiennie wypada 22 grudnia. 

Reklama

Inaczej jest w kwestii astronomicznej zimy. Rozpoczyna się ona w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do momentu równonocy wiosennej. 

W tym roku astronomiczna zima zacznie się dokładnie we wtorek 21 grudnia o godzinie 16:59. To właśnie w tym momencie Słońce znajdzie się w punkcie Koziorożca. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej najdłuższy.

Czytaj więcej:

1 grudnia. Rozpoczęła się meteorologiczna zima 2021

Warto nosić czapkę jesienią i zimą. Oto kluczowe powody

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwszy dzień zimy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy