Pierwszy dzień zimy 2021. Kiedy zaczyna się astronomiczna i kalendarzowa zima?

Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Trzeba pożegnać się z jesienną pogodą i przywitać śnieg oraz mróz. Już teraz dni zaczynają być coraz chłodniejsze, ale na pierwszy dzień zimy trzeba jeszcze poczekać. Kiedy wypada?

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada 22 grudnia
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy wypada 22 grudnia123RF/PICSEL

Koniec astronomicznej i kalendarzowej jesieni

Za pierwszy dzień kalendarzowej jesieni uznaje się 23 września. Astronomiczna jesień jest powiązana z równonocą jesienną, która następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. W tym roku astronomiczna jesień rozpoczęła się 22 września. 

Jesień jednak dobiega końca. 1 grudnia przywitaliśmy meteorologiczną zimę, która potrwa do 28 lutego. Chociaż kalendarzowa i astronomiczna jeszcze się nie rozpoczęła, to w niektórych częściach Polski spadł już śnieg.

W tym roku astronomiczna zima zacznie się dokładnie we wtorek 21 grudnia
W tym roku astronomiczna zima zacznie się dokładnie we wtorek 21 grudnia 123RF/PICSEL

Pierwszy dzień zimy 2021

Wszystkie kalendarzowe pory roku mają stałe daty. W przypadku kalendarzowej zimy jej pierwszy dzień niezmiennie wypada 22 grudnia.

Inaczej jest w kwestii astronomicznej zimy. Rozpoczyna się ona w momencie przesilenia zimowego i trwa aż do momentu równonocy wiosennej.

W tym roku astronomiczna zima zacznie się dokładnie we wtorek 21 grudnia o godzinie 16:59. To właśnie w tym momencie Słońce znajdzie się w punkcie Koziorożca. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej najdłuższy.

Czytaj więcej:

Ewa Wachowicz dokarmia ptaki. Jak zrobić karmnik z garnuszka?Polsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas