Pies nie chce jeść i pić? Co robić?

Każdy, kto posiada psa, wie, że pupil nie manifestuje w oczywisty sposób stanu swojej kondycji fizycznej. Kiedy czworonóg czuje się źle, przede wszystkim staje się osowiały, ale lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić wtedy, kiedy pies nie je i nie pije. Jeśli zauważymy te symptomy, nie zawsze trzeba wpadać w panikę i udawać się do weterynarza, ale bacznie obserwować swojego pupila. Jeśli nadal jakieś zachowania wzbudzają nasze podejrzenia, to warto udać się po pomoc do specjalisty. Okazuje się, że problemy z łaknieniem mogą świadczyć także o poważnych chorobach. Co zatem robić, kiedy pies nie chce jeść i pić?

Nigdy nie ignoruj braku apetytu u psa. Może to być jego wołanie o pomoc
Nigdy nie ignoruj braku apetytu u psa. Może to być jego wołanie o pomoc123RF/PICSEL

Dlaczego pies nie chce jeść?

Jakie są powody, że pies nie chce jeść i pić? Przyczyn może być wiele, ale warto wspomnieć, że jednodniowa głodówka nie jest niczym niepokojącym. Jednak warto przyglądać się kondycji zwierzaka i sprawdzać, czy nie towarzyszą inne symptomy. Brak apetytu u psa może być wynikiem przejedzenia. To może wydarzyć się zwłaszcza wtedy, kiedy pies ma stały dostęp do pokarmu albo podczas nieuwagi właściciela zjadł w domu lub podczas spaceru tzw. zakazany kąsek. Trzeba pamiętać, że pies powinien mieć stałe pory podawania pokarmu i raczej nie powinny zdarzać się częściej niż dwa razy dziennie.

Ale to niejedyny powód, że pies nie chce jeść. Czasami jest to wynik stresu. Zaburzenie łaknienia może wiązać się z tęsknotą za właścicielem, zmianą otoczenia (czasową albo stałą) lub pojawieniem się nowego członka rodziny. W takich wypadkach stres i dyskomfort mogą powodować, że pies ma mniejszą ochotę na jedzenie. Wtedy też łatwo zauważyć, że zwierzę jest osowiałe, nie ma ochoty na kontakt z człowiekiem lub nie preferuje przebywania w samotności.

Inną sprawą są osobiste preferencje zwierzęcia co do podawanej karmy, ponieważ okazuje się, że może mu ona... po prostu nie smakować. Dlatego zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń może wpływać na to, że pies w ogóle nie chce jeść

Co należy w takich przypadkach robić? Czasami wystarczy zmiana karmy albo dostosowanie ilości pokarmu do potrzeb czworonoga. Jednym ze sposobów jest także wymieszanie frakcji suchej z mokrą albo dodanie gotowanego mięsa do granulatu.

Pies nie je przez kilka dni

Jeśli pies nie je przez kilka dni, to nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza. Co może być przyczyną braku apetytu? Czynników może być wiele, ale jednym z częstszych jest problem z uzębieniem, zwłaszcza wtedy, kiedy pies jest wiekowy. Ale to niejedyny powód. Pies może nie jeść pokarmu z powodu drobnych schorzeń, do których trzeba zaliczyć również problemy z układem oddechowym, podrażnieniem błony śluzowej albo chorobami gardła lub przełyku. Jak je rozpoznać? Nasz pupil w takich sytuacjach podejmuje próby zjedzenia czegokolwiek: podchodzi do miski, wącha pokarm, a nawet go próbuje, ale jednak nie zjada swojej porcji.

Takiego zachowania nie wolno lekceważyć, ponieważ niedożywienie - zwłaszcza w czasie infekcji lub choroby - obciążą kondycję zwierzęcia i mogą rozwinąć się groźniejsze choroby.

Co jeszcze może być przyczyną tego, że pies nie je? Np. niestrawność lub choroby układu pokarmowego, a także: infekcje, choroby narządów wewnętrznych, nieprawidłowe stężenie hormonów czy po prostu ból. Niekiedy spadek wagi, brak apetytu oraz osowiałość mogą być jednymi z pierwszych objawów choroby nowotworowej psa.

Dlaczego pies nie pije wody?

Nigdy nie wolno doprowadzić do odwodnienia psa. To grozi poważnymi chorobami
Nigdy nie wolno doprowadzić do odwodnienia psa. To grozi poważnymi chorobami123RF/PICSEL

Trudno jest jednoznacznie określić, dlaczego pies nie pije wody. Jej ilość, jaką w ciągu dnia wypije, wiąże się z wieloma czynnikami. Przede wszystkim na to wpływ mają wiek, wielkość, usposobienie psa oraz dieta. Jeśli jednak zauważamy, że pies nie pije, to musimy reagować, gdyż zwierzęciu grozi odwodnienie. Czym ono może skutkować? Przede wszystkim pogorszoną kondycją skóry lub dziąseł (co można łatwo zauważyć), ale brak wody skutkuje też spowolnieniem procesów życiowych naszego pupila, a także naraża na występowanie chorób, w tym bardzo bolesnej kamicy nerkowej. Dlatego wtedy nie wolno zwlekać i udać się od razu do weterynarza, który wykluczy choroby.

Jak zachęcić psa do pica?

Picie wody jest niezbędne, aby zapobiec odwodnieniu, więc czasami trzeba zachęcić psa do jej spożywania. Jak to zrobić? Trzeba raczej unikać sposobów zmuszania, np. poprzez stosowanie strzykawki, gdyż to może jeszcze bardziej pogłębić problem. Co zatem zrobić?

Aby zachęcić psa do picia wody, można rozcieńczać karmę np. nieprzyprawionym wywarem mięsnym. Niekiedy też można wrzucać do miski z wodą odrobinę suchej karmy, co zmusi psa do jej wyławiania i równocześnie spowoduje, że pies się nawodni. Jeśli pies nie ma awersji do kąpieli, można zorganizować zabawy w wodzie, które mogą sprawić, że wróci mu ochota do picia.

Należy pamiętać, że nigdy nie wolno bagatelizować problemu odwodnienia i w porę reagować na zachowania psa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas