Pilna wiadomość dotycząca 14. emerytury. Ponad 2 miliony seniorów nie otrzymają świadczenia

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

We wrześniu bieżącego roku rząd planuje wypłatę tzw. czternastej emerytury. Niestety w wyniku przyjętych przepisów, nie wszyscy emeryci będą mogli cieszyć się dodatkowymi środkami. Jak się okazuje, niemal jedna czwarta seniorów będzie musiała obejść się bez "czternastki".

2 mln seniorów bez "czternastki"?
2 mln seniorów bez "czternastki"?123RF/PICSEL

Komu przysługuje 14. emerytura?

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które po raz pierwszy wypłacono w 2021 roku. Początkowo miało być ono jednorazowym dodatkiem, jednak w 2023 roku zdecydowano o wprowadzeniu świadczenia na stałe.

Czternasta emerytura przysługuje:

  • emerytom otrzymującym emerytury,
  • rencistom i inwalidom wojennym,
  • inwalidom wojskowym,
  • odbierającym rodzicielskie świadczenia uzupełniające (Emerytura Mama 4+),
  • cywilnym niewidomym,
  • ofiarom działań wojskowych,
  • świadczeniobiorcom nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • osobom będącym na zasiłku przedemerytalnym,
  • emerytom i rencistom służb mundurowych i wojskowych.

Zasady wypłaty świadczenia. Ile wyniesie 14. emerytura?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło, że czternasta emerytura wyniesie co najmniej 1780,96 zł, co odpowiada najniższej emeryturze obowiązującej od 1 marca tego roku. Rząd ma możliwość zwiększenia tej kwoty do października, co oznacza, że dodatek może być wyższy.

Dla emerytów, których emerytura przekracza 2900 zł brutto, wprowadzono zasadę "złotówka za złotówkę", co oznacza, że wysokość czternastej emerytury będzie stopniowo pomniejszana o każdą złotówkę przekraczającą ten próg.

Mimo to minimalna czternastka nie będzie niższa niż 50 zł brutto.

Według zapowiedzi tegoroczna "czternastka" wyniesie 1780,96 zł
Według zapowiedzi tegoroczna "czternastka" wyniesie 1780,96 zł123RF/PICSEL

Kto skorzysta z dodatku? Ponad 2 miliony emerytów bez świadczenia

Jak podaje Business Insider czternasta emerytura (nawet, chociażby o wysokości 50 zł) przysługuje tylko tym, którzy miesięcznie otrzymują nie więcej niż 4630,96 zł brutto.

Z danych ZUS wynika, że prawie 29,2% emerytów otrzymuje miesięcznie więcej niż 4500 zł brutto, co oznacza, że spora część z 8,4 miliona emerytów nie otrzyma dodatkowego świadczenia.

Szacuje się, że liczba tych, którzy kwalifikują się do choćby minimalnej kwoty 50 zł, wynosi między 2,2 a 2,3 miliona osób.

Tylko 3 mln emerytów z pełną czternastką

Analizy ZUS wskazują, że pełną, niepomniejszoną czternastkę otrzyma około 38,5% emerytów, czyli około 3,2 miliona osób. Oznacza to, że większa część emerytów, bo około 6 milionów, odczuje wpływ czternastej emerytury w różnym stopniu. Pozostali emeryci, którzy otrzymują wyższe świadczenia, będą musieli zadowolić się mniejszymi kwotami lub nie otrzymają dodatku wcale.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas