Poczuj radość z posiadania mniej
Czy nabywanie kolejnych rzeczy może uczynić nas szczęśliwymi? Jak pozwolić dojść do głosu minimalizmowi w konsumpcyjnym społeczeństwie? Francine Jay, prekursorka minimalizmu radzi, co zrobić, by nasze życie stało się naturalne, spokojne i poukładane. Minimalizm to nie tylko uporządkowane szafy i biurka, to przede wszystkim czysty i otwarty na nowe doświadczenia umysł. Minimalizm to pozytywne wyzwolenie.
Autorka książki ,,Minimalizm daje radość" walczy z mylnym wyobrażeniem minimalizmu, kojarzonego z elitarnością, sterylnością, pustką. Kluczowe w filozofii minimalistycznej Francine Jay jest pojęcie ,,przestrzeni". Otaczająca nas przestrzeń - w szafach, garażach, kalendarzach, miejsca do rozmyślań, zabawy, tworzenia, cieszenia się rodziną. Otaczanie się przedmiotami daje nam złudne poczucie szczęścia. Autorka pokazuje, jak nadmiar rzeczy pozbawia nas szansy własnego rozwoju i pogłębiania relacji z innymi, przytłacza nas, krępuje, zabiera energię i zamyka na nowe doznania. Człowiek nie może pozwolić, aby rzeczy nim zawładnęły. Kiedy rezygnuje z niepotrzebnych rzeczy, może przeznaczyć odzyskaną przestrzeń, czas i energię dla ludzi, których kocha. I o to warto walczyć!
Mentalna rozgrzewka krok po kroku doprowadza do praktycznego zastosowania zasad Francine Jay - rozpoczynamy od porządkowania domu. Pudełka do przechowywania rzeczy pomogą nam w wyznaczaniu granic, by móc kontrolować liczbę posiadanych rzeczy. Pudełko stanie się indywidualną miarą naszych materialnych potrzeb. Dom powinien być oazą spokoju, sprzyjać skupieniu i wyciszeniu myśli.
Minimaliści to też bardziej świadomi mieszkańcy naszej planety. Francine Jay pokazuje, jak minimalistyczne przyzwyczajenia będą służyły następnym pokoleniom i jak ogromny wpływ na środowisko mają nasze decyzje konsumenckie.
Książka ,,Minimalizm daje radość" znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów Amazona.
Francine Jay - jest pionierką ruchu minimalizmu. Ukuła termin i pojęcie "minsumer movement" (mindful consumer movement - ruch uważnego konsumpcjonizmu), bazujący na przekonaniu, że świadome zakupy sprawią, iż będziemy mieli więcej czasu, pieniędzy oraz przestrzeni w domach oraz czystszą planetę i więcej zasobów dla następnych pokoleń. Jako Miss Minimalist opowiada o własnych doświadczeniach w stawaniu się minimalistką. Dzięki swojej prostej i efektywnej metodzie STREAMLINE pomogła tysiącom ludzi uporządkować domy. Jej porady były szeroko prezentowane w mediach, a głównie w stacjach telewizyjnych: CNN, BBC, Today, oraz na łamach dzienników: "The Chicago Tribune", "The Guardian", "The Financial Times", "Forbes", "The Huffington Post", "Spiegel", "The Good Life", "Apartment Therapy", "Consumerist" i innych. Francine mieszka w Portland, w Stanach Zjednoczonych.