Podwójne życie
Żyje w dwóch różnych światach i od lat skutecznie udaje mu się to ukryć. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy osiągnął wiele w sferze zawodowej i artystycznej. Ostatnio zaangażował się też w działalność charytatywną.
Malujący lekarz, czy leczący malarz?
Gbadamosi Adefemi czyli Fola David pochodzi Nigerii, w dzień jest lekarzem, w nocy artystą malarzem. Najpierw była medycyna, a potem sztuka.
Ciężka praca na studiach nauczyła go, że do tworzenia trzeba podchodzić jak do rzemiosła, bo im więcej malujesz, tym lepszy jest twój warsztat. Jego rodzice bardzo dbali, by syn odebrał gruntowne wykształcenie, ale z tym nie było problemu, bo zawsze miał wysokie wyniki w nauce.
Teraz Gbadamosi Adefemi zachęca rodziców innych dzieci, by nie bali się wspierać artystycznych talentów swoich pociech, ponieważ obecnie nie ma przeszkód, aby oprócz fascynacji sztuką, zdobyły jakiś szanowany zawód, na przykład prawnika, bankiera, czy lekarza.
Udowodniono, że podążanie za pasją jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka, gdyż daje mu poczucie własnej wartości i spełnienia.
Niewiele osób spośród kolegów- lekarzy Gbadamosiego zna jego drugie oblicze. Z kolei środowisko artystyczne, w którym się obraca nie wie, że jest lekarzem, bo się tym nie chwali. Lubi speed painting - szybkie malowanie.
Zazwyczaj namalowanie obrazu nie zajmuje mu więcej niż pięć minut. Czasem maluje muzyków podczas koncertu, niekiedy tworzy obraz do góry nogami. Kiedy pięć lat temu zaczynał swoją przygodę z hiperrealizmem, nie było zbyt wielu rozpoznawalnych artystów tworzących w tym stylu, ale teraz się to zmienia i obecnie organizują nawet wspólne wystawy.
Hiperrealizm lub fotorealizm to nurt w malarstwie powstały w XX wieku, który przedstawia rzeczywistość w taki sposób, by oddać ją z jak największą precyzją. Odrzuca indywidualne podejście artysty do świata i pomija cechy jego warsztatu.
Zazwyczaj obrazy do złudzenia przypominają fotografię. Co więcej, najczęściej artyści malują ze zdjęcia, a tematy do swoich prac czerpią z życia codziennego.
Fola David maluje kobiety i ludzi w podeszłym wieku. Fascynują go nietypowe zmiany na skórze, które występują u osób czarnoskórych takie, jak rozstępy, piegi, przebarwienia, czy bielactwo. Jego inspiracją są pacjenci. Dobrze pamięta małego chłopca z bielactwem, którego leczył. Maluch zrobił na nim takie wrażenie, że musiał jego wizerunek przenieść na płótno.
Działalność charytatywna
David ma jeszcze jedną misję. Założył organizację Foladavid Fundation, której celem jest promowanie zdrowia oraz wspieranie rozwoju i kreatywności dzieci.
Jako lekarz ma świadomość, że dobre zdrowie przynosi społeczne i ekonomiczne korzyści dla całej wspólnoty. Fundacja promuje krwiodawstwo oraz zwraca uwagę na problem jakim jest niedożywienie dzieci i fakt, że co czwarty mieszkaniec Nigerii jest nosicielem anemii sierpowatej. Lekarz i artysta w jednej osobie zamierza organizować pomoc medyczną w wioskach i społecznościach zlokalizowanych z dala od cywilizacji. Na stronie fundacji można kupić obrazy Davida, a uzyskana wpłata zostanie przekazana na jej cele statutowe.
W czerwcu, dzięki wsparciu partnerów, zorganizowano wyjazd do Akodo Ise i Okun Ise w Nigerii. Celem wizyty było zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania dystansu społecznego i częstego mycia rąk podczas pandemii.
Przedstawiciele Foladavid Fundation obdarowali tubylców maseczkami na twarz, lekarstwami i ubraniami dla najmłodszych. Sfinansowali koszty zakupu jedzenia dla 850 dzieci z 4 wiosek i prezenty, które sprawiły maluchom wiele radości.