Pogodowy alert dla całej Polski. Tu będzie szczególnie niebezpiecznie

Gołoledź zamiecie, marznące opady. Pogoda płata figle od kilkunastu godzin, a najbliższy czas nie przyniesie poprawy. IMGW wydało kolejny alert, przestrzegając przed śliskimi drogami i chodnikami. W tych rejonach należy zachować wysoką ostrożność. Szczególnie że już teraz sytuacja w wielu miejscach kraju jest wyjątkowo trudna.

IMGW ostrzega przed gołoledzią. Tutaj będzie niebezpiecznie
IMGW ostrzega przed gołoledzią. Tutaj będzie niebezpiecznie123RF/PICSEL

  • IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed gołoledzią oraz silnymi porywami wiatru
  • W całym kraju panują wyjątkowo trudne warunki na drogach. Niebezpiecznie jest między innymi w Białymstoku. Tam wstrzymano ruch komunikacji miejskiej
  • W najbliższych dniach czeka nas ocieplenie

Kilka godzin temu IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed marznącymi opadami. - Obecnie opady marznące występują we wschodniej połowie kraju. W najbliższym czasie opady będą się jeszcze utrzymywać, powodując gołoledź i znacząco pogarszając warunki na drogach - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Jest ślisko - bądźcie ostrożni" - apeluje IMGW

Co więcej, w województwie dolnośląskim, w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, dzierżoniowskim i kłodzkim wydano alerty pierwszego stopnia dotyczące silnych porywów wiatru. Jak informuje IMGW, lokalnie prognozuje się wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do około 75 km/h, z południa.

Trudna sytuacja w całej Polsce. W Białymstoku wstrzymano komunikację autobusową

Z całego kraju docierają informacje o trudnej sytuacji, jaka ma miejsce na drogach. W wielu miejscach dochodzi do kolizji, a samochody mają problemy z wjazdem pod wzniesienia. Śliskie są również chodniki. Tak mocno, że można na nich jeździć... na łyżwach. Podobne nagranie pojawiło się w sieci.

Gołoledź dotknęła między innymi Warszawę i Lubelszczyznę. Jak donosi auto.dziennik.pl ślisko jest szczególnie w północnej części tego regionu. Na drogach wojewódzkich pracuje 49 solarek i 14 piaskarek. Ślisko jest również na południu kraju oraz w Gnieźnie.

Od rana trudne warunki występują także w Białymstoku. Tam wstrzymano funkcjonowanie komunikacji miejskiej, a prezydent miasta zaapelował do dyrektorów szkół, aby, z uwagi na trudną sytuację komunikacyjną, odwołali zajęcia w placówkach. Mimo iż sytuacja powoli się poprawia, włodarz miasta apeluje o nieprzemijającą ostrożność.

Nad Polskę dotarł niż atlantycki. Pogoda się zmieni

Uwaga, chodniki i jezdnie będą śliskie
Uwaga, chodniki i jezdnie będą śliskieANDRZEJ BANASEast News

Jak informuje TVN Meteo, w Polsce będzie dziś (20 grudnia) pochmurno, z lekkimi przejaśnieniami na południu i środkowej części kraju. Na północy mogą pojawić się słabe opady deszczu, zaś w rejonie Mazur i Podlasia deszczu ze śniegiem.

Pogoda w Polsce zaczyna się jednak zmieniać. Wszystko za sprawą niżów atlantyckich, które dotarły nad nasz kraj. W najbliższych dniach czeka nas spore ocieplenie. Temperatura przy gruncie, szczególnie na wschodzie kraju, może być jednak ujemna. Termometry w ciągu dnia wskażą od zera do nawet 8 st. C. Oznacza to nic innego jak roztopy. Uważajmy.

Kobieta z książkami". Aga Szynal - odcinek 2. Oto 5 najlepszych książek, które przeczytałam w 2022 rokuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas