"Upiorne miotły" w polskich lasach. Leśnicy pokazali zdjęcia fascynującego zjawiska

Pracownicy Nadleśnictwa Baligród podzielili się kolejnym interesującym i rzadko spotykanym zjawiskiem, na które natknąć się można w Polsce. Chodzi o czarcie miotły, które zaobserwować można na drzewach i krzewach. Ich widok jest naprawdę zdumiewający. Skąd się biorą i jak powstają?

Czarcie miotły są wynikiem nieprawidłowego wzrostu pędów drzew lub krzewów
Czarcie miotły są wynikiem nieprawidłowego wzrostu pędów drzew lub krzewów123RF/PICSEL

Leśnicy z Nadleśnictw Baligród regularnie zamieszczają w mediach społecznościowych posty, w których informują o ciekawych zjawiskach w polskich lasach. Cieszą się one ogromną popularnością i wzbudzają zainteresowanie sporej części internautów. Tym razem leśnikom udało się sfotografować tzw. czarcie miotły - anormalne zjawisko będące rodzajem porowatości roślin i następstwem nieprawidłowego rozwijania się pędów. Zaobserwować je można na drzewach i krzewach w postaci narośli będącej skupiskiem nowych pędów. Ich widok jest naprawdę zdumiewający.

Czarcie miotły w lesie - jak powstają?

Leśnicy wyjaśnili na Facebooku, że czarcie miotły powstają m.in. wskutek działania grzybów chorobotwórczych. Wzrost pędu głównego w wyniki temu zostaje zahamowany, a w jego miejscu nieprawidłowo rozrastają się pąki boczne. Nazwano je tak, bo kształtem przypominają często miotłę, a same wyglądają nieco dziwacznie, czasem wręcz upiornie.

Pracownicy Nadleśnictwa Baligród chętnie więc podzielili się zdjęciami czarcich mioteł, które udało im się zrobił na jednym ze świerków. Dodali również opis, w którym dokładnie opisali to zjawisko.

Czarcie miotły łatwo zaobserwować na jodłach. Znacznie trudniej znaleźć je na innych drzewach iglastych. Te, które powstają na sosnach i świerkach, bywają wykorzystywane w szkółkarstwie ozdobnym.
czytamy w mediach społecznościowych

Czarcie miotły zagadką dla leśników

Mimo iż powszechnie przyjęło się, że za powstawanie czarcich mioteł biorą odpowiedzialność grzyby chorobotwórcze czy mutacje stożka wzrostu, nie jest powiedziane, że są to jedyne przyczyny. Zjawisko to jest nadal obserwowane i badane. Zdarza się, że "upiorne miotły" pojawiają się licznie na jednym drzewie, a taka kolej rzeczy jest już bardzo nietypowa i intrygująca dla leśników.

Co ciekawe, z czarcich mioteł pozyskuje się sadzonki, wykorzystywanie w szkółkach do tworzenia nowych odmian.

Kobieta z książkami". Aga Szynal - odcinek 2. Oto 5 najlepszych książek, które przeczytałam w 2022 rokuINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas