Połowa Polek odczuwa presję. Wyniki raportu o współczesnych kobietach
Blisko połowa badanych Polek często porównuje się z innymi kobietami. Boimy się, że jesteśmy niewystarczająco dobrymi matkami, pracowniczkami, a nawet partnerkami. Codziennie czas dla siebie ma tylko co druga. Opublikowany właśnie raport prześwietla współczesną kobiecość i siostrzeństwo.
Polki uważają się za wrażliwe, opiekuńcze i pracowite. Większość (75 proc.) jest zadowolona ze swojego życia osobistego. Nieco gorzej oceniamy swoje życie zawodowe. Być może wiąże się to z tym, że co czwartej z nas nie satysfakcjonuje podział obowiązków domowych we własnym domu, a co trzecia Polka czuje się bardziej zmęczona i przytłoczona przez pandemię. Marka Nutridome przeprowadziła badanie o kobiecości, w którym wzięło udział 1057 osób. Oto garść wniosków.
Sojuszniczki czy rywalki?
Choć stereotypowo paniom przypisywana jest rola konkurentek, jedynie 15 proc. Polek ma wrażenie, że inne kobiety cieszą się z ich porażek. Większość (45 proc.) zachowuje neutralną postawę - nie wiąże z przedstawicielkami płci żeńskiej żadnych specyficznych emocji. Wśród wszystkich grup wiekowych nie brakuje też osób, które uważają, że dziewczyny powinny trzymać się razem. Jak sojuszniczki postrzega inne kobiety 40 proc. Polek.
W końcu po wielu latach spotkałam kobiety, które ze sobą nie walczą, tylko się wspierają. To ogromna, pozytywna energia, której doświadczenia życzę każdej kobiecie
Filmy, książki, pielęgnacja - tak odpoczywamy
64 proc. Polek uważa, że ma wystarczająco dużo czasu dla siebie. Najczęściej przeznaczamy go na rozrywkę, dbanie o siebie i własne pasje. Najbardziej relaksuje nas z kolei czytanie książek, długie kąpiele oraz spacery na łonie natury. 24 proc. kobiet zaczęło bardziej troszczyć się o siebie podczas pandemii.
Co jest kobiece dla Polaków?
Zarówno Polki, jak i Polacy wiążą kobiecość przede wszystkim z pięknem i delikatnością. Kolejne skojarzenia dość mocno się różnią. Paniom znacznie częściej przychodzi do głowy mądrość i siła, a panom - seksapil i macierzyństwo. Najwięcej kobiet uważa, że kobiecość to zbiór określonych cech charakteru, takich jak pewność siebie czy wrażliwość. Mężczyźni najliczniej deklarują z kolei, że kobietę definiuje wygląd.
Takie same prawa, inne obowiązki?
Choć zgadzamy się, że kobiety powinny mieć takie same prawa jak mężczyźni, stereotypy wciąż są żywe. Dziewczynom nie przystoi przeklinanie, bałaganienie czy nadużywanie alkoholu - uważa tak 64 proc. Polaków i 45 proc. Polek. Dwie trzecie panów jest także zdania, że malowanie się czy dbanie o dom to czynności typowo kobiece i tak powinno pozostać. Podobny pogląd podziela jedynie 41 proc. pań. Różnimy się też, jeśli chodzi o kwestię obowiązków. Podczas gdy większość mężczyzn uważa, że kobiety mają tyle samo obowiązków co mężczyźni, zgadza się z tym mniejszość kobiet.
Siostry - już nie tylko rodzeństwo
Okazało się, że Polki interpretują siostrzeństwo szerzej niż Polacy. Nadal wygrywa skojarzenie z więzami krwi, ale tylko nieznacznie. Choć o byciu rodziną wspomina 32 proc. respondentek, 28 proc. utożsamia to pojęcie z bezinteresownym wsparciem, które okazujemy sobie nawzajem jako kobiety, bez względu na to, czy znamy się osobiście, czy jesteśmy sobie zupełnie obce.
Zobacz także:
Będzie trudniej o rozwód? Nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości
Korzyści z przytulania
***