Reklama

Reklama

Będzie trudniej o rozwód? Nowy projekt resortu sprawiedliwości

Jak podał we wtorek "Super Express", projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości może skutecznie utrudnić otrzymanie rozwodu. Niedługo trafi on do sejmu i, jak twierdzi resort sprawiedliwości na czele ze Zbigniewem Ziobro, zmiany płynące z projektu mają pomóc małżeństwom, które mają nieletnie dzieci.

Liczba spraw rozwodowych zauważalnie rośnie. W pierwszym półroczu 2021 roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło 38 662 spraw o rozwód w pierwszej instancji, czyli o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Wiele wskazuje jednak na to, że statystyki rozwodowe mogą ulec spadkowi.

Sędzia będzie mógł zawiesić postępowanie rozwodowe

Jak poinformował "SE", "zupełną nowością ma być postępowanie informacyjne, które trzeba będzie obowiązkowo odbyć przed złożeniem pozwu o rozwód. Ma ono trwać co najmniej miesiąc. Po jego zakończeniu, w trakcie postępowania o rozwód, sędzia będzie mógł je zawiesić, jeśli uzna, że są szanse na utrzymanie małżeństwa". Dodatkowo, w przypadku małżeństw, które mają nieletnie dzieci, sąd będzie miał obowiązek zaproponować małżonkom bezpłatne spotkanie mediacyjne.

Reklama

Rozszerzenie formalności rozwodowych jest częścią reformy prawa rodzinnego. Zgodnie z nią, Zbigniew Ziobro już wcześniej wprowadził alimenty natychmiastowe, które miały na celu poprawić ochronę prawną dzieci. 

Czytaj więcej:

Ponad 30 tys. zakażeń. Ministerstwo Zdrowia  podaje nowe dane

13 lat temu były chłopak oblał ją kwasem. Jak dziś wygląda Katie Piper?

Przemoc seksualna to nie tylko gwałt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy