Porwania rasowych psów. Czym jest dognapping?

Szacuje się, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych kradzionych jest dwa miliony zwierząt. American Kennel Club, śledzący przypadki kradzieży psów, odnotował w ostatnich latach 31-proc. wzrost liczby porwań. Przypadki dognappingu zgłaszane są codziennie w niemal całym kraju. Kradzież psa jest we współczesnym świecie sytuacją, która może nas spotkać zdecydowanie częściej, niż myślimy. Jak uchronić naszego czworonoga?

Celem złodziei padają najczęściej zwierzęta rasowe i młode
Celem złodziei padają najczęściej zwierzęta rasowe i młode123RF/PICSEL

Temat dognappingu powraca systematycznie, a nad zagadnieniem dyskutują internauci w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. W sieci znaleźć można przypadki kradzieży psów, do których doszło w Anglii, Stanach Zjednoczonych czy Hiszpanii. Problem dotyczy także Polski. Mimo iż nie jest on największą bolączką właścicieli czworonogów, warto wiedzieć, jak postępować w przypadku kradzieży psa.

Dognapping jest bowiem coraz popularniejszym zjawiskiem. W wielu miastach istnieją gangi, które specjalizują się w kradzieży psów. Ich celem padają najczęściej zwierzęta rasowe i młode.

Dlaczego ludzie kradną psy?

Złodzieje zazwyczaj mają nadzieję, iż znajdą kupca na szczeniaka bądź dorosłego psa określonej rasy. W ten sposób mogą zarobić pokaźną sumę. Często po porwaniu czworonoga porywacze czekają, aż ich właściciele umieszczą plakaty poszukiwawcze. Wówczas korzystają z okazji i żądają dużych sum pieniędzy za oddanie zabranego psa. Często się im to udaje. Wiele osób jest bowiem gotowych zapłacić lub wyznaczyć nagrodę za odnalezienie czworonoga.

Zdarzają się również sytuacje, kiedy złodziej odpowiada na ogłoszenie, dotyczące poszukiwania opiekuna znalezionego psa. Wtedy podaje się za jego właściciela, odbierając go od niczego niepodejrzewających osób. Następnie szybko próbuje go sprzedać.

Do najczęściej kradzionych ras psów należą:

  • yorkshire terrier,
  • maltańczyk,
  • buldog francuski,
  • chihuahua,
  • labradoodle,
  • jack russell terrier,
  • chow chow,
  • cavalier king charles spaniele.

Kradzież psa. Ofiarą buldogi francuskie Lady Gagi i chart z Irlandii

Jednym z najgłośniejszych psich porwań wydaje się uprowadzenie psów Lady Gagi. Dwa z trzech buldogów francuskich piosenkarki porwali uzbrojeni mężczyźni, którzy postrzelili pracownika gwiazdy, opiekującego się w tamtej chwili czworonogami.

Piosenkarka zaoferowała wówczas pokaźną nagrodę za odnalezienie jej czworonożnych przyjaciół, a ostatecznie winowajcy trafili do aresztu.

Do kolejnej głośnej kradzieży doszło w grudniu 2016 roku w hrabstwie Tipperary w Irlandii. Clares Rocket, nazywany "supergwiazdą", był psem wyścigowym, który w swojej 2-letniej karierze zarobił dla swojego trenera Grahama Holanda ponad 50 mln euro. Wśród hodowców uznawany był za jednego z najszybszych psów wyścigowych ostatnich lat w całej Irlandii.

Złodzieje znali doskonale jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej chcieli wystawić go w nielegalnych wyścigach psów. Czempion wart 1 milion euro zniknął z hodowli pod osłoną nocy. Poszukiwania czworonoga trwały trzy dni. Ostatecznie złodzieje zostali złapani.

Porywacze nie uderzają jednak tylko w znanych i zamożnych ludzi. Istnieje wiele przypadków, kiedy uprowadzony zostaje pies "zwykłych" obywateli. Porwania mają przeróżne formy: od kradzieży psa z posesji czy podczas spaceru bez smyczy po bardziej brutalne formy. Coraz częściej słyszy się o sytuacjach, kiedy pies zostaje wyrwany z rąk opiekuna lub zwierzę zostaje porwane podczas spaceru na smyczy. Nierzadko wiąże się to z pobiciem osób stawiających opór.

Złodzieje oznaczają domy, z których chcą ukraść psa

Niektóre grupy przestępcze wybierają swój cel z wyprzedzeniem. Za pomocą określonych znaków oznaczają miejsce, z którego chcą ukraść psa. Tajemnicze znaki pojawiają się na bramach lub murach domów.

System znaków może się różnić. Jak podaje BBC, po kradzieży psa we wsi Hallaton policjanci odkryli, iż na kilku domach pojawiły się białe znaki, które mogły mieć związek z zaplanowanymi kolejnymi przestępstwami. Złodzieje użyli białej farby, odbijającej światło w nocy. Dzięki temu była ona lepiej widoczna.

Jak uchronić psa przed porwaniem?

Aby zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi bezpieczeństwo, warto podjąć niezbędne środki ostrożności. Przede wszystkim:

  • Jeśli pies przebywa na podwórku, upewnijmy się, że w ogrodzeniu i bramie nie ma szczelin, przez które mógłby się wydostać i uciec.
  • Warto uczyć psa od młodości, by uważał na obcych. W ten sposób podstępny złodziej, który zacznie kusić go przysmakami lub zabawkami, nic nie zdziała. Istnieją trenerzy, którzy specjalizują się w tego rodzaju szkoleniach.
  • Przydatna, szczególnie w momencie, gdy pies się zgubi, może okazać się obroża z identyfikatorem. Pomoże także w sytuacji, w której zwierzę zostało skradzione i uda mu się uciec przed złodziejami.
  • Nigdy nie pozwalajmy, by nasi czworonożni przyjaciele przebywali sami na zewnątrz, nawet jeśli nasza nieobecność ma nie trwać długo. Ważne jest, by mieć na niego oko nieustannie.
  • Pomocna może okazać się smycz. Nie zabierajmy swoich psów na spacer bez smyczy, szczególnie w godzinach nocnych.

Pomocny mikrochip

Niezwykle pomocnym, w przypadku zagubionych lub opuszczonych zwierząt, może okazać się mikrochip. Implantacja mikrochipów odbywa się u weterynarza, poprzez umieszczenie małego urządzenia pod skórą psa. Wówczas każdy, kto odnajdzie zagubionego psa, dzięki czytnikom dostępnym u weterynarzy, może odczytać informacje, które pomogą w identyfikacji właściciela czworonoga.

Mieszkańcy Europy mają do dyspozycji centrum informacyjne Europetnet. To inicjatywa, która składa się z grupy powiązań, dzielącej zapisy identyfikacyjne wszystkich zwierząt, które można odszukać za pomocą mikro chipa.

Jeśli nasz pies zaginie w kraju w Unii Europejskiej, numer mikro chipa można wpisać na stronie internetowej Europetnet. Otrzymamy wówczas listę placówek, w których zwierzak przebywał, odkąd zaginął.

***

Zobacz również:

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas