Poślizgnąłeś się na chodniku? Możesz domagać się odszkodowania!
W wielu regionach Polski w czasie ostatnich tygodniu wystąpiły intensywne opady śniegu. Drogi i chodniki pokrywają wysokie zaspy, więc czasami trudno jest przejść po nich bez utraty równowagi. Niewiele osób wie, że jeśli przewrócimy się na chodniku i w wyniku upadku doznamy uszczerbku na zdrowiu, możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Zimą zarówno drogi, jak i chodniki powinny być regularnie odśnieżane. Nieprawidłowy stan ulic może być przyczyną wypadków drogowych. Właściciel lub zarządca musi więc trzymać rękę na pulsie i czuwać, by nawierzchnie nie stanowiły zagrożenia.
Kto odpowiada za stan chodników? Zazwyczaj jest to gmina lub zarząd dróg, czasami również spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli poślizgniemy się na chodniku i udowodnimy, że nie był on odpowiednio przygotowany przez właściciela lub zarządcę, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Rekompensata przysługuje każdej osobie, która w wyniku upadku doznała urazu lub uszczerbku na zdrowiu.
Aby otrzymać rekompensatę za szkody, przede wszystkim musimy udowodnić, że do zdarzenia rzeczywiście doszło. Im więcej dowodów przedstawimy, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy odszkodowanie, o które się ubiegamy. Zaraz po upadku dobrze jest zorientować się, czy został on zarejestrowany przez kamerę przemysłową - jeśli takowa znajduje się w okolicy. Nagranie to niezbity dowód, który świadczy na naszą korzyść.
Jeśli żadna z kamer przemysłowych nie zarejestrowała zdarzenia, sami musimy zadbać o udokumentowanie złego stanu chodnika i ewentualnych szkód materialnych (zniszczone pod wpływem upadku przedmioty). W tym celu najlepiej jest wykonać kilka zdjęć przedstawiających zarówno ulicę i stan nawierzchni, jak i okolicę zdarzenia.
O tym, że upadek rzeczywiście miał miejsce mogą poświadczyć także postronni świadkowie. Jeśli jakieś osoby widziały zdarzenie, powinniśmy poprosić je o numer kontaktowy. Jeśli natomiast do urazu doszło, gdy w pobliżu nie było ludzi, możemy zadzwonić po straż miejską, która poświadczy, że nasze zeznania są prawdziwe, a także wskaże właściciela lub zarządcę drogi, od którego możemy domagać się odszkodowania.
Niezwykle ważne jest, aby podczas leczenia kompletować dokumentację medyczną, a także rachunki i faktury. Dokumenty pomogą w oszacowaniu kwoty odszkodowania.
Kwota odszkodowania zawsze ustalana jest indywidualnie. Eksperci biorą pod uwagę wyrządzone szkody, a także stan nawierzchni i poziom jej zaniedbania. Rekompensata powinna pokryć leczenie i ewentualną rehabilitację.
Przeczytaj także:
5 błędów popełnianych przy przyrządzaniu kurczaka
Alicja Tysiąc nie żyje. Tak walczyła o prawo do aborcji
Sklepy otwarte w Boże Narodzenie 2021. Gdzie zrobimy zakupy 25 grudnia?
Zobacz również: