Przybory pomocne na maturę. Lista rzeczy zakazanych jest długa
Rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne, które potrwają do 24 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna szczegółowo definiuje, co uczniowie mogą zabrać ze sobą na egzamin dojrzałości, a co jest surowo zabronione.

Matury 2025 rozpoczęte
W poniedziałek 5 maja rozpoczęły się w Polsce egzaminy maturalne, które potrwają do 24 maja. W poniedziałek o godz. 9 uczniowie zasiedli w ławkach i przystąpili do egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy).
We wtorek odbędzie się egzamin maturalny z matematyki (poziom podstawowy), a w środę egzamin z języka angielskiego, j. francuskiego, j. hiszpańskiego, j. niemieckiego, j. rosyjskiego, j. włoskiego (poziom podstawowy).
Czytaj także:Matura 2025. Wyciek arkusza CKE. "Prawdziwe"
Co można, a czego nie można zabrać na maturę?
Centralna Komisja Egzaminacyjna wskazuje, które przybory uczniowie mogą zabrać na egzaminy maturalne (w formule 2023). Każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań. Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać - zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem - czytamy na stronie CKE.
Uczniowie zdający egzamin maturalny z biologii, mogą korzystać z następujących przyborów pomocniczych: linijka (fakultatywnie), kalkulator prosty (obowiązkowo).
Kalkulator prosty to kalkulator, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczania procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.
Zobacz również:Zadanie matematyczne, które dzieci rozwiązują w kilka sekund. Dorośli mają z nim problem

Na egzamin maturalny z chemii uczniowie mogą zabrać linijkę (fakultatywnie) oraz kalkulator naukowy (obowiązkowo).
Kalkulator naukowy jest przyborem pomocniczym, z którego zdający może korzystać na egzaminie maturalnym z fizyki lub chemii. Kalkulator ten musi być wyposażony w funkcje umożliwiające obliczanie m.in.:
- wartości funkcji logarytmicznych,
- wartości funkcji trygonometrycznych (i odwrotnych do nich),
- wartości potęg o dowolnym wykładniku rzeczywistym.
Kalkulator naukowy nie może zawierać takich informacji, jak: wzory, twierdzenia, prawa, zasady fizyczne lub chemiczne; przykładowe zadania z rozwiązaniami; opisy procesów, zjawisk, doświadczeń fizycznych lub chemicznych. Ponadto taki kalkulator nie może być wyposażony w technologie umożliwiające łączenie się z innym urządzeniem oraz z internetem (np. Wi-Fi, Bluetooth).
Urządzenie nie może być wyposażone w technologie umożliwiające odtwarzanie i rejestrowanie obrazu i dźwięku, nie może być wyposażone w funkcje programowania.
Maturzyści przystępujący do egzaminu z fizyki obowiązkowo muszą zaopatrzyć się w linijkę i kalkulator naukowy. Na egzaminie z geografii obowiązkowe jest posiadanie linijki i kalkulatora prostego. Przyborem pomocniczym może być lupa (fakultatywnie). Wspomniana lupa (fakultatywnie) może być również używana na egzaminach z historii i historii sztuki.
Obowiązkowymi przyborami na egzaminie z historii muzyki są odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami (lupa fakultatywnie).
Na egzaminie z informatyki obowiązkowe jest posiadanie kalkulatora prostego.
Przybory obowiązkowe na egzaminie z matematyki to: linijka, cyrkiel, kalkulator prosty. Na egzamin z wiedzy o społeczeństwie maturzyści mogą zabrać kalkulator prosty (fakultatywnie).
W przypadku egzaminów z języka białoruskiego, litewskiego, ukraińskiego, obowiązkowe jest posiadanie słownika językowego (jedno- albo dwujęzyczny) - nie mniej niż 1 na 25 osób. W tych przypadkach słowniki zapewnia szkoła.
Maturzyści mogą zabrać ze sobą butelkę z wodą (o ile nie zapewnia jej szkoła). Butelka powinna być przeźroczysta i bez etykiety. Butelka z wodą musi być trzymana na podłodze. Na salę egzaminacyjną można wnieść chusteczki higieniczne.
Zabronione jest wnoszenie urządzeń elektronicznych (np. smartfonów), poza wskazanymi kalkulatorem prostym lub naukowym (w zależności od zdawanego przedmiotu). Jeżeli kalkulator naukowy zapewnia szkoła, zdającym należy zapewnić możliwość wcześniejszego zapoznania się z jego funkcjonalnościami i obsługą.
Ponadto osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.