Reklama

Reklama

Przyznawany jest na pół roku. Ten dodatek zależy od mieszkania

Dodatek mieszkaniowy to wsparcie finansowe, skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Aby z niego skorzystać, trzeba spełniać kilka warunków, z kryterium dochodowym włącznie. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy 2023, gdzie złożyć wniosek i ile pieniędzy można otrzymać?

Uregulowanie wszystkich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania dla wielu osób o niskim zarobkach może być trudne. Część z nich może liczyć na wsparcie, w postaci dodatkowych środków pieniężnych.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest świadczeniem wypłacanym przez gminę. Jego celem jest dofinansowanie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego. Mogą z niego skorzystać osoby posiadające prawo własności konkretnej nieruchomości, a także najemcy, dzierżawcy i osoby zajmujące lokal socjalny czy komunalny. 

Nie przysługuje on natomiast osobom stale lub czasowo przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatne utrzymanie. Zalicza się do nich m.in.: miejskie ośrodki pomocy społecznej, szkoły z internatem czy zakłady karne i zakłady poprawcze. 

Reklama

Czytaj także: Oto jak należy reagować w razie kontroli RTV. Jeden moment jest kluczowy

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Ta forma wsparcia przeznaczona jest dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, trzeba więc spełnić szereg wymogów. Pierwszym z nich jest kryterium dochodowe. 

W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego  średni dochód z trzech ostatnich miesięcy nie może  przekroczyć 175 proc. proc. najniższej emerytury (obecnie jest to 1338,44 zł brutto). 

W przypadku rodziny dochód na jednego jej członka może wynieść maksymalnie  125 proc.  najniższego świadczenia.

Zgodnie z planowanymi zmianami w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, w 2023 r. gminy będą mogły samodzielnie decydować o podniesieniu obecnego progu.

Aktualnie, jeśli kryterium dochodowe zostało nieznacznie przekroczone, gmina może zdecydować o przyznaniu dodatku, stosując zasadę "złotówka za złotówkę".

Kolejne kryterium stanowi metraż mieszkania. Jeśli mieszka w nim jedna osoba, maksymalna powierzchnia lokalu nie może przekroczyć 45,5 mkw. W przypadku dwóch osób zwiększa się ona do 52 mkw. 

Trzyosobowa rodzina może liczyć na przyznanie dodatku mieszkaniowego, pod warunkiem że metraż zajmowanej przez nich nieruchomości nie przekracza 58,5 mkw. Natomiast czteroosobowa musi wykazać, że zamieszkuje na powierzchni nie większej niż 71,5 mkw. 

Jak obliczyć wysokość dodatku mieszkaniowego? 

Wysokość dodatku mieszkaniowego uzależniona jest od powierzchni lokalu. Znaczenie ma również wysokość wydatków ponoszonych na utrzymanie lokalu, takich jak czynsz, opłaty eksploatacyjne i remontowe itp. 

Dodatek mieszkaniowy nie może przekraczać 70 proc. kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, nie może być również niższy niż 0,5 proc. najniższego wynagrodzenia (aktualnie jest to niecałe 29 zł.)

Niezbędne dokumenty. Wniosek o dodatek mieszkaniowy 2023

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta odpowiedni wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Można to zrobić osobiście lub online.

Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest z góry, 10 dnia każdego miesiąca. Jest on przyznawany na okres 6 miesięcy.

Czytaj również:

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Komu przysługują te świadczenia?

Zmiany w Kodeksie pracy. Będzie więcej urlopów, ale jest też haczyk

W 2023 r. 500 plus nie tylko dla dzieci. Pieniądze otrzyma jeszcze jedna grupa

***

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek mieszkaniowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy