Rekord temperatury w sylwestra padł w zeszłym roku. Jak będzie w tym?

Opracowanie Tomasz Kromp

W dzisiejszych czasach anomalie pogodowe stają się coraz częstsze. W zeszłym miesiącu wszyscy byliśmy świadkami niezwykle ciepłego września, w którym średnia temperatura w Polsce była wyższa niż w czerwcu. Z kolei zeszłoroczny sylwester zaskoczył nas rekordową temperaturą. W tym roku czeka nas powtórka?

Są już wstępne prognozy pogody na sylwestra
Są już wstępne prognozy pogody na sylwestraArtur SzczepańskiReporter

Kiedy był najcieplejszy sylwester?

Sylwester z reguły powinien kojarzyć się z zimową aurą. Wszak koniec roku obchodzi się niecały tydzień po świętach Bożego Narodzenia. Jednak pogoda w naszym kraju od lat nie była przychylna dla miłośników "białych świąt". Wobec tego warunki meteorologiczne w czasie sylwestra są bardziej jesienne, aniżeli zimowe.

Spoglądając na przetworzone dane historyczne udostępnione na stronie meteomodel.pl (dane źródłowe pochodzą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego) możemy się dowiedzieć, że w 2019 roku w sylwestra temperatura wynosiła 5,3 stopnia Celsjusza. Bierzemy pod uwagę pomiar wykonany o godzinie 18:00 w Warszawie.

O tej samej porze i w tym samym miejscu rok później termometry wskazały 0,4 stopnia Celsjusza. W 2021 roku było zdecydowanie cieplej – 11,2 stopnia Celsjusza. Jednak prawdziwy rekord padł 31 grudnia 2022 roku o godzinie 11:30 na warszawskim Okęciu. Wówczas termometry wskazały 18,9 stopnia Celsjusza! Przyczyną tak wysokich temperatur był napływ ciepłych mas powietrza z Afryki.

Pogoda na sylwestra 2023/2024 – co mówią synoptycy? Gdzie będzie ciepło?

Dokładne przewidzenie pogody na sylwestra 2023/2024 jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że modele meteorologiczne cały czas się zmieniają, a do końca roku pozostało jeszcze wiele dni. Prognozy długoterminowe dla różnych miast Polski przedstawione na stronie accuweather.com wskazują, że 31 grudnia 2023 roku w Polsce temperatura może wynosić od 3 do 5-6 stopni Celsjusza. Warto mieć na względzie, że te predykcje mogą się w późniejszym czasie zmienić, i to znacznie.

Sylwester 2023/2024
Sylwester 2023/2024123RF/PICSEL

Zgodnie z przygotowaną przez IMGW-PIB charakterystyką wybranych elementów klimatu w Polsce w styczniu 2022 roku najcieplejszym regionem był "Pas Wybrzeży i Pobrzeży Południowobałtyckich". Wobec tego można przypuszczać, że w tym roku w tych rejonach również będzie cieplej, niż na wschodzie kraju. Z reguły zimy są cieplejsze na zachodzie kraju, a wynika to z napływających mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. A zatem, jeśli ktoś chciałby spędzić tegorocznego sylwestra w cieplejszych warunkach, to może zorganizować sobie wypad nad morze. Z kolei zimnolubne osoby powinny udać się w góry i na wschód kraju.

El Niño powodem zmiennej aury? Pogoda zimą może płatać figle

Okazuje się, że w tym roku zima może płatać nam figle. Wszystko przez El Niño, czyli zjawisko występowania wyższej niż przeciętna temperatury powierzchni wody w równikowym Pacyfiku. Zazwyczaj wiąże się to z falami chłodu nad Rosją oraz Skandynawią. Z kolei mieszkańcy Polski mogą spodziewać się wyjątkowo skrajnych stanów pogodowych.

Progności przewidują, że El Niño będzie przyczyną zmiennej aury. Podczas trwania rzeczonej anomalii, możemy spodziewać się zarówno mroźnej zimy, jak i okresów charakteryzujących się częstymi opadami deszczu.

Przeczytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas