Przesyp z filiżanki i zalej szklanką wody. Mszyce uciekną w popłochu

Mszyce to jedne z tych szkodników, które nie mają litości dla naszych upraw. Nie tylko grasują wokół grządek, by podjadać liście warzyw i owoców, ale także chętnie atakują drzewka oraz inne rośliny ozdobne. Walka z nimi jest, niestety, nierówna, bo wytępione w jednym miejscu mogą przenieść się w inną część działki. Walkę z mszycami trzeba podjąć i działać zdecydowanie, a w tym celu pomoże nam oprysk z kawy. Jak go przygotować oraz stosować? Podpowiadamy.

Jak pozbyć się mszyc? Jeden oprysk może wykonać kawał dobrej roboty
Jak pozbyć się mszyc? Jeden oprysk może wykonać kawał dobrej roboty123RF/PICSEL

Mszyca: trudny do zwalczenia szkodnik

Mszyce to szkodniki, które masowo pojawiają się na działkach i w ogrodach. Łatwo je rozpoznać, ponieważ - zazwyczaj - bytują na spodniej części liści i mają albo przezroczystą, albo zieloną bądź czarną barwę. Trudno z nimi walczyć, ponieważ zwalczone na jednej roślinie mogą pojawić się po pewnym czasie w innej części działki. Za cel ataków obierają sobie drzewa owocowe, krzewy, warzywa, owoce, a także gatunki ozdobne w tym kwiaty. Co więcej, zazwyczaj tam, gdzie są mszyce, za chwilę pojawiają się mrówki, które razem w ogrodzie współpracują i mogą dokonać bardzo dużych zniszczeń w naszych rabatach i grządkach.

„Zdrowie na widelcu”: Takich ziaren kawy lepiej nie kupowaćPolsat Cafe

Czego nie lubią mszyce?

Oprysk na mszyce trzeba powtarzać co dwa dni
Oprysk na mszyce trzeba powtarzać co dwa dni123RF/PICSEL

Istnieje wiele sposobów na to, aby pozbyć się mszyc. Jednym z nich jest zastosowanie środków chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych lub marketach. Niestety, nie są one obojętne dla środowiska, w tym dla pożytecznych owdów, które swoją pracą bardzo nam pomagają w uprawianiu grządek i rabatów. Oczywiście, można zastosować naturalne opryski, np. z octu lub gnojówki z pokrzywy czy cebuli, które są bezpieczne dla sprzymierzeńców ogrodu, ale odstraszające dla mszyc. Jeśli jednak nie mamy pod ręką potrzebnych składników, można sięgnąć po coś, co zazwyczaj ląduje w koszu: mowa o fusach z kawy.

Fusy z kawy na mszyce

Fusy z kawy to doskonały środek na mszyce
Fusy z kawy to doskonały środek na mszyce123RF/PICSEL

Okazuje się, że kofeina, a także zawarty w fusach kwas chlorogenowy potrafi odstraszać skutecznie mszyce. Niestety, nie wszystkie odpadki się do tego nadają, jeśli przygotowujemy sobie napar z ekspresu, to takie fusy się, niestety, nie są odpowiednie, ponieważ mają zdecydowanie mniej substancji czynnych. Jeśli jednak parzymy napój w tradycyjny sposób, to można śmiało je wykorzystać. Jak przygotować oprysk z kawy na mszyce? Wystarczy jedną porcję zalać 250 ml wrzątku, ostudzić, przecedzić przez gazę, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Oczywiście, jeśli mamy większy ogród, można uzbierać w słoiku więcej fusów i zalać większą ilością wody.

Jak stosować oprysk z kawy na mszyce? Wystarczy korzystać z niego co drugi dzień na zainfekowane rośliny. Aby zabieg miał sens, trzeba sięgać po niego albo rano, albo wieczorem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas