Roleta i firanka dobrana para

Odpowiednio dopasowane rolety i firanki to niezawodny duet. Nadadzą niepowtarzalny charakter nie tylko samym oknom, ale także całemu wnętrzu. Zwróć uwagę na nasze praktyczne pomysły - na pewno cię zainspirują!

Rolety są uniwersalną osłoną okna, pasującą niemal do każdego wnętrza. Znakomicie nadają się do regulacji oświetlenia zewnętrznego pomieszczeń. Są też wygodne w obsłudze - niezależnie, czy są wolnowiszące, czy w kasetkach z prowadnicami, bez trudu można je opuszczać i podnosić.

Jednak same rolety wyglądają dość surowo. Dlatego warto łączyć je z firankami, dodającymi oknu lekkości i wdzięku. Dopiero wtedy dekoracja będzie pełna.

Najpopularniejsze są rolety materiałowe. Jeśli zdecydujesz się na takie, będziesz miała do wyboru m.in. tkaniny gładkie, żakardowe, przepuszczające światło, rozpraszające lub zaciemniające (docenisz je zwłaszcza w letnie dni, gdy ochronią mieszkanie przed upałem).

Gama kolorystyczna materiałów roletowych jest bardzo szeroka, więc bez trudu dobierzesz barwę do swojego wnętrza. Wybierając kolor rolet, od razu pomyśl również o materiale na firanki

- wtedy na pewno będą stanowiły doskonały, miły dla oka komplet.

Będziesz miała mniejszy wybór odcieni, jeśli kupisz rolety marszczone z tworzywa. Mają one jednak inną zaletę - łatwiej je czyścić niż rolety materiałowe.

W dużym salonie

Marszczone rolety z tworzywa sztucznego, przypominające żaluzje, są idealnym rozwiązaniem dla dużych pomieszczeń, których okna wychodzą na mocno nasłonecznioną stronę, np. południową lub zachodnią. Dzięki nim z powodzeniem możesz regulować intensywność światła. Tworzywo lepiej niż materiał odbija też promienie słoneczne.

1. Salonowi urządzonemu w nowoczesnym stylu, urody dodadzą delikatne firanki z kwadratów tiulu. Dobrze komponują się z roletami. Sprawiają, że kontury okna wyglądają łagodniej, a wnętrze jest romantyczne i bardzo kobiece. Podobne możesz uszyć sama - fragmenty materiału są połączone ze sobą tylko rogami; góra firanki jest zmarszczona specjalną taśmą.

2. Chłodny róż rolety jest kolorem wymagającym. Dlatego najbezpieczniej łączyć go z identycznym odcieniem na ścianach. Ładnie wygląda też w towarzystwie eleganckiej bieli mebli. Jeśli więc zdecydujesz się na równie odważny kolor, najlepiej łącz go właśnie z bielą.

W pokoju do pracy

Rolety na oknach w twoim domowym biurze powinny mieć neutralny kolor, który nie męczy oczu. Jeśli lubisz wzory, wybierz spokojne desenie, np. roślinne. Nadruk powinien być w tej samej tonacji, co reszta tkaniny. Unikaj materiałów z motywami geometrycznymi, np. w duże koła lub kwadraty - będą przyciągały twój wzrok i rozpraszały cię.

1. Do popielatych rolet z ciemnym nadrukiem ładnie wyglądają transparentne zasłony w cienkie pasy. Dodają oknu lekkości.

2. Karnisz, na którym wiszą firanki, powinien być jak najprostszy, by nie odwracał uwagi od dekoracji okna.

W sypialni

Zwijane rolety z nieprzezroczystego materiału, to najlepsze rozwiązanie w sypialni. Zapewnią ci nie tylko prywatność, ale też ochronę przed nadmiarem światła. Sprawdzą się, zwłaszcza gdy masz sypialnię po wschodniej, czyli mocno nasłonecznionej rano stronie budynku. Dzięki roletom poranne promienie, szczególnie latem, nie będą cię budziły zbyt wcześnie.

Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie rolet z nadrukiem, pamiętaj że ich wzór powinien być starannie dopasowany do charakteru całego wnętrza. Wzorzyste najlepiej pasują do gładkich ścian, kolorystycznie współgrających z deseniem (będziesz musiała o tym pamiętać też w przyszłości, gdy zechcesz przemalować pokój). Natomiast firanki, którymi ozdobisz okno, mogą być nieco odważniejsze, np. takie, jak proponowane przez nas.

1. Efekt pojedynczych, barwnych pasm uzyskasz, jeśli pomiędzy kolorowe kliny materiału wszyjesz fragmenty z przezroczystego tiulu.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas