Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie
Książka to zbiór artykułów Agnieszki Graff opublikowanych w prasie (przede wszystkim na łamach "Gazety Wyborczej"). Autorka, związana z ruchem feministycznym, demaskuje nowe i te dobrze już zadomowione w polskim społeczeństwie stereotypy.

Krwiożerczy Żyd w prawicowym dyskursie politycznym został zastąpiony przez geja pedofila lub transseksualistę (koniecznie Niemca). Błyskotliwa analiza okładek trzech poczytnych tygodników ujawnia związek między płcią a wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Mamy tu też wyraźny głos w sporze (a może raczej milczeniu) o aborcję, przede wszystkim zaś postulat uczłowieczenia kobiet. To książka przeciwko homofobii i ksenofobii, które - jak dowodzi autorka - stały się istotną częścią współczesnego nacjonalizmu. Przede wszystkim zaś jest to świadoma kobieca manifestacja, której nie uciszy żadna pełna pobłażania poselska reprymenda.
Agnieszka Graff (ur. 1970) - pisarka, publicystka i tłumaczka związana z ruchem feministycznym. Absolwentka Amherst College, Uniwersytetu Oksfordzkiego i studiów doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych PAN. Stypendystka Fundacji Fulbrighta. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi zajęcia na Gender Studies oraz w Collegium Civitas. Współzałożycielka porozumienia Kobiet 8 Marca, z którym organizuje warszawskie "Manify". Współpracuje z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W 2001 roku wydała książkę Świat bez kobiet. Płeć w życiu publicznym, która została nominowana do Nagrody NIKE. Przetłumaczyła także Własny pokój Virginii Woolf. Weź udział w konkursie!Agnieszka GraffRykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie