Smogowe rekordy nad polskim wybrzeżem. Będzie tylko gorzej?
W miniony weekend Polska znalazła się pod wpływem niżu Brygida, a w najbliższym czasie temperatura ma spaść, miejscami nawet do -20 stopni C. W obliczu zawieszenia nowych norm powietrza i norm jakości paliw stałych, w środku groźnego kryzysu energetycznego sygnalizuje, że powietrze nad Polską staje się z dnia na dzień coraz bardziej zanieczyszczone i trujące. Co gorsza, normy zostały przekroczone również nad bezpiecznym dotychczas polskim wybrzeżem.
Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższym czasie temperatura w Polsce jeszcze ma spaść, miejscami nawet do -20 stopni Celsjusza. Już w listopadzie zapowiadano, że w tym roku smog w naszym kraju może osiągnąć rekordowe wskaźniki. Od dawna widać zależność polegającą na tym, że im jest zimniej, tym powietrze jest coraz brudniejsze, a wskaźniki smogowe rosną - poluzowanie norm jakości węgla i powietrza oraz słowa polityków o paleniu w piecach, czym się tylko da zbierają już żniwa. Co gorsza, również nad polskim wybrzeżem.
Czytaj też: Kontrole abonamentu RTV. Komu grozi kara?
Rząd dopuścił palenie węglem brunatnym. Opracowanie przygotowane przez Instytut Technologii Paliw i Energii wskazuje, że w takim przypadku można spodziewać się emisji większych nawet o 70 proc.
Okazuje się również, że powinniśmy się spodziewać większych emisji zanieczyszczeń tej zimy niż rok temu w tym samym czasie.
Wskaźnik PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Jest on uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka, bowiem pył ten jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.
Takich przypadków na północy kraju jest niestety znacznie więcej. Np. 10 grudnia w Lęborku (woj. pomorskie) odnotowano normy dla PM2,5 przekroczone o 1622 proc. a te dla PM10 - o 559 proc. W Gdyni natomiast normy dla PM2,5 przekroczone aż o 1126 proc.
Łukasz Adamkiewicz, European Clean Air Centre, w rozmowie ze SmogLab przyznał, że uważa, że tej zimy powinniśmy się spodziewać większych emisji zanieczyszczeń niż rok wcześniej ze względu na zawieszenie nowych norm jakości węgla.
Sprawdź też: Rośliny, które oczyszczają powietrze. Sposób na smog według NASA czy mit?