Smutna lista psich ras. Pomyśl dwa razy, niż zabierzesz je do domu

Każdy miłośnik psów marzy, by jego pupil był nieśmiertelny. Nie jest to możliwe nie tylko ze względu na prawa natury, ale również z uwagi na ingerencje człowieka, któremu zależy na wyhodowaniu szczeniąt o jak najciekawszym wyglądzie. Smutnym rekordzistą są psy rasy toadline exotic bully - czworonogi o niezwykłym wyglądzie, których średnia długość życia to zaledwie trzy lata.

Każdy opiekun psa chciałby, żeby jego pupil żył jak najdłużej
Każdy opiekun psa chciałby, żeby jego pupil żył jak najdłużej123RF/PICSEL

Każdy właściciel psa chciałby, aby jego ukochany pupil żył jak najdłużej. Niestety większość czworonogów żyje przeciętnie kilkanaście lat, przy czym często małe pieski mają szansę na trochę dłuższe życie niż te duże. Wiele zależy też od rasy - część z nich jest obciążona wadami genetycznymi, co sprawia, że psy umierają bardzo młodo.

Rasy psów, które żyją najkrócej

Długość życia psa częściowo zależy od jego rasy
Długość życia psa częściowo zależy od jego rasy123RF/PICSEL

Jakie rasy zatem można wymienić wśród tych najkrócej żyjących? Poniżej wybraliśmy 10 z nich:

  • Toadline exotic bully - 3 lata
  • Buldog angielski - 6 lat 
  • Wilczarz irlandzki - 6-7 lat 
  • Berneński pies pasterski - 6-8 lat 
  • Dog niemiecki - 7-8 lat 
  • Bernardyn - 8-10 lat 
  • Shar pei - 9 lat
  • Mastiff angielski - 10 lat 
  • Bokser - 9-10 lat 
  • Cavalier King Charles Spaniel - 10 lat

Powody krótkiej żywotności psów

Najczęstszym powodem krótkiej żywotności wymienionych ras jest nadmierna ingerencja człowieka w ich rozwój, skutkująca podatnością na różne choroby genetyczne.

Inne rasy natomiast, mimo braku nienaturalnych elementów budowy takich jak spłaszczony pysk czy obniżone łapy, są obciążone genetycznie i częściej chorują np. na nowotwory. Przyjrzyjmy się pierwszej trójce powyższego zestawienia.

Toadline exotic bully

Już sama nazwa toadline exotic bully brzmi wymyślnie i taka też jest ta rasa. Nie jest szeroko znana, a powstała z ludzkiej fantazji - niestety z krzywdą dla psów. Sztuczne zmniejszenie buldoga i obniżenie jego łap powoduje deformację kręgosłupa, utrudniając oddychanie i poruszanie się.

Buldog angielski

Specyficzna budowa buldogów angielskich jest przyczyną ich problemów ze zdrowiem
Specyficzna budowa buldogów angielskich jest przyczyną ich problemów ze zdrowiem123RF/PICSEL

Problemy zdrowotne buldogów angielskich wynikają z ich specyficznej budowy. Przede wszystkim mają one trudności związane z układem oddechowym - do ich organizmu trafia mniej tlenu niż powinno, a tchawica i tętnice płucne bywają zwężone. Oprócz tego mogą pojawiać się kłopoty z kręgosłupem czy stawami.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki jest podatny na rozmaite choroby
Wilczarz irlandzki jest podatny na rozmaite choroby123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o wilczarza irlandzkiego, to psy te są wytrzymałe pod kątem różnych warunków pogodowych, niestraszne im mrozy czy deszcze. Jednak inaczej wygląda ich odporność na choroby. Rasę tę często dotykają nowotwory. Zdarza się także, że już szczeniaki doznają paraliżu i nie mogą się ruszać. Poza tym mogą pojawić się problemy ze wzrokiem czy krzepnięciem krwi.

Rasy psów, które żyją najdłużej

Z kolei na przeciwnym biegunie znajdują się się rasy takie jak: Jack Rusell terier, Yorkshire terier, chihuahua, maltańczyk czy pudel. Psy tych ras potrafią przeżyć nawet 15 lat i dłużej. Podobnie może wyglądać to u wielu kundelków, jednak w ich przypadku nie da się tego przewidzieć.

Jak można wpłynąć na przedłużenie życia psa?

Regularne wizyty u weterynarza to klucz do długiego i zdrowego życia psa
Regularne wizyty u weterynarza to klucz do długiego i zdrowego życia psa123RF/PICSEL

Choć na pewne rzeczy nie mamy wpływu, to istnieją pewne proste nawyki, dzięki którym możemy przedłużyć życie naszych pupili. Przede wszystkim warto dbać o regularne wizyty psa u weterynarza, wykonywanie badań kontrolnych czy szczepień.

Dużo robi również odpowiednia dla danej rasy dieta i ilość aktywności fizycznej. Dodatkowo, należy pamiętać o higienie w postaci kąpieli, czesania czy mycia zębów.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 32: Helen MazanovaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas