Sprawdź, jak brać kąpiele słoneczne w celach leczniczych.

Kąpiel słoneczna „działa ogromnie podniecająco na cały organizm”, w dodatku mogą przy niej występować bóle głowy, senność, ogólne rozdrażnienie. Dlatego też nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Rys.z poradnika A. Fischer - Duckelmann : modelowo urządzone miejsce do zdrowotnych kąpieli słonecznych.
Rys.z poradnika A. Fischer - Duckelmann : modelowo urządzone miejsce do zdrowotnych kąpieli słonecznych.Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy

W XIX wieku opalenizna nie była w modzie. Była ona cechą charakterystyczną kobiet niżej urodzonych, pracujących na roli chłopek, przekupek... A jak wiadomo, żadna porządnie urodzona dama nie mogła wyglądać jak przekupka czy chłopka.

Dlatego też wychodząc na spacer, twarz skrywano pod parasolką. Za to lekarze, inaczej niż dzisiaj, uważali, że opalanie może być zdrowe. Nie należało z nim jednak przesadzać, bo jak zauważała A. Fischer - Duckelmann w swym poradniku z 1912 roku, kąpiel słoneczna "działa ogromnie podniecająco na cały organizm", w dodatku mogą przy niej występować bóle głowy, senność, ogólne rozdrażnienie. Dlatego też nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Inny poradnik z dwudziestolecia międzywojennego (brak roku wydania) stwierdzał, że kąpiele słoneczne należy brać koniecznie nago, aczkolwiek pod przykryciem. Twarz należy osłaniać kapeluszem lub parasolem. Naświetlanie zaczyna się od kończyn dolnych, obejmując stopniowo kolejne części ciała. W pierwszym dniu nie powinno być to więcej niż 3 razy po 5 minut w odstępach półgodzinnych. W kolejne dni dawkę promieni można zwiększać.

A poniżej kąpiel słoneczna nóg na balkonie, celem leczenia chronicznego zapalenia stawu kolanowego. Twarz podczas takiej kąpieli oczywiście powinna pozostawać w cieniu.

Tak kiedyś leczono choroby stawów
Tak kiedyś leczono choroby stawówAgnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Agnieszka Lisak – blog historyczno-obyczajowy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas