Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Co oznaczają?

Na terenie całej Polski do 15 maja obowiązują 2 stopnie alarmowe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje do Polaków, by nie lekceważyli żadnej informacji o zagrożeniu i powiadamiali odpowiednie służby. Co oznaczają wprowadzone stopnie alarmowe? Wyjaśniamy.

Na terenie całej Polski do 15 maja obowiązują 2 stopnie alarmowe
Na terenie całej Polski do 15 maja obowiązują 2 stopnie alarmoweArkadiusz Ziolek/Artur Barbarowski /East NewsEast News

Stopnie alarmowe to przede wszystkim sygnał do zachowania szczególnej czujności. Mowa tu o administracji publicznej i służbach pilnujących naszego bezpieczeństwa.

Stopnie alarmowe w Polsce - dlaczego zostały wprowadzone?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, zgodnie z którym stopnie alarmowe obowiązują do 15 maja 2022
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, zgodnie z którym stopnie alarmowe obowiązują do 15 maja 2022 Jacek Dominski /REPORTEREast News

W całej Polsce obowiązują obecnie 2 stopnie alarmowe - BRAVO i CHARLIE-CRP. Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenie, zgodnie z którym stopień ich obowiązywania został przedłużony. I tak, drugi stopień alarmowy BRAVO i trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP obowiązują do 15 maja 2022 roku do godz. 23:59. Zostały one wprowadzone zgodnie z przepisami ustawy o działaniach antyterrorystycznych.

Stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z obecną sytuacją w regionie i w Ukrainie, jak i wzmożonym ruchem na granicy. Natomiast stopień CRP został wprowadzony po to, by przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Co to konkretnie oznacza?

Stopień alarmowy BRAVO

W ramach stopnia BRAVO to m.in. policja prowadzi wzmożone kontrole dużych skupisk ludzkich
W ramach stopnia BRAVO to m.in. policja prowadzi wzmożone kontrole dużych skupisk ludzkichArtur BARBAROWSKI/East NewsEast News

Stopień BRAVO to drugi w 4-stopniowej skali stopni alarmowych. Może być wprowadzany, gdy zaistnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym (gdy konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany). Wówczas organy państwa mają konkretne zadania do realizacji.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, należą do nich:

  • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich,
  • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych,
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym,
  • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach,
  • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym,
  • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych,
  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych,
  • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Stopień CHARLIE–CRP jest związany z kwestiami cyberbezpieczeństwa
Stopień CHARLIE–CRP jest związany z kwestiami cyberbezpieczeństwaMarek BAZAK/East NewsEast News

Stopień CHARLIE-CRP jest związany natomiast z kwestiami cyberbezpieczeństwa. Kiedy jest wprowadzany?

- Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - informuje w swoim komunikacie MSWiA.

Ten stopień alarmowy również obejmuje całą Polskę. Zadania związane z CHARLIE-CRP obejmują przede wszystkim całodobowe dyżury administratorów systemów istotnych dla działania danych organizacji, przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w razie ataku. Na liście zadań znajduje się również zapis dotyczący planów na wypadek funkcjonowania po takim ataku.

MSWiA apeluje do Polaków

MSWiA w swoim komunikacie apeluje do Polaków, by zwracali uwagę na wszelkie "niestandardowe sytuacje". Przykłady? Nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione bez opieki pakunki, torby czy plecaki w miejscach publicznych, samochody - zwłaszcza transportowe, które są zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

***

Zobacz również: 

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 14: Katarzyna Wodecka-StubbsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas