Sukces wbrew oczekiwaniom, Rom Brafman

Co tkwi u podstaw naszych wielkich dokonań?

Okładka książki "Sukces wbrew oczekiwaniom"
Okładka książki "Sukces wbrew oczekiwaniom"materiały promocyjne

Kiedy przyglądamy się osobom, którym udało się odnieść sukces, mimo że nie "powinni" go osiągnąć, zastanawiamy się, czym różni się ich podejście do życia? Czego możemy się od nich nauczyć? Czy są jakieś podstawowe cechy, które mogą wynieść nas ponad własne ograniczenia narzucone przez nas samych? Jak możemy pozostać silni, kiedy wszystko wokół próbuje rzucić nas na kolana? Ron Brafman w swojej książce "Sukces wbrew oczekiwaniom" podejmuje próbę znalezienia odpowiedzi na te pytania.

Współczesna psychologia, opierając się na solidnych, przeprowadzonych przez naukowców badaniach uczy, że siła ducha pomagająca ludziom dojść do siebie po nieszczęściach jest nieograniczona. Ludzie, których ciężko doświadczył los, znajdowali sposób, by przezwyciężyć trudności, których nie szczędziło im życie. Ta zdolność odnoszenia sukcesu pomimo niepowodzeń jest jednym z najbardziej intrygujących aspektów ludzkiej psychiki. A do niedawna psychologowie niewiele o tym wiedzieli, ponieważ skupiali się na próbie zrozumienia zjawisk patologicznych, pomijając pozytywne i inspirujące relacje osób, które pokonały przeciwności okazując przy tym niewiarygodną wytrwałość.

Rom Brafman w swojej książce "Sukces wbrew oczekiwaniom" wyodrębnia trzy główne cechy - wewnętrzne skupienie, poszukiwanie znaczenia i nieustępliwe dążenie do celu - które tworzą wewnętrzną motywację. Dzięki niej możemy pokonać przeciwności losu, przy czym jednocześnie zachować opanowanie i ukierunkowanie. Zamiast się denerwować lub martwić z powodu przeszkód i niedogodności, zamiast skupiać się na tym, co poszło nie tak, przyjąć bardziej swobodne podejście do życia. Nie pozwalać, by drobne kłopoty miały na nas wpływ. Ostatecznie nasze reakcje na niewielkie życiowe trudności pomagają nam ukształtować sposób, w jaki reagujemy na większe problemy.

By złagodzić napięcie, zamiast reagować emocjonalnie i poważnie, musimy nauczyć się wykorzystywać w stresujących sytuacjach poczucie humoru, które ma zdolność umacniania związków międzyludzkich. A kiedy znajdziemy się już w trudnym położeniu, powinniśmy skupić się przede wszystkim na sobie i tym co możemy zrobić, by tę sytuację zmienić. Nie marnować czasu, by wskazać winnego - zewnętrzne okoliczności lub innych ludzi, zamiast tego przyjąć odpowiedzialność za swoje życie i czynić przede wszystkim siebie odpowiedzialnymi za to, co się w nim dzieje.

Przyjmując zasady przedstawiona przez Brafmana wszyscy możemy się nauczyć, jak lepiej stawić czoło problemom i pokonywać przeciwności losu. Zamiast poddawać się wydarzeniom - bez względu na to, jak trudne mogą być - możemy znaleźć sposoby, by w pełni poradzić sobie z trudnościami i zostać sternikami naszego losu.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas