Reklama

Świadczenie pielęgnacyjne – jak zmieni się w 2024 roku? Kwota wzrośnie

Świadczenie pielęgnacyjne to rodzaj świadczenia, które przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnościami. Co istotne, jego wysokość od 2024 roku ma wzrosnąć. Kiedy konkretnie nastąpi podwyżka, ile będzie wynosiła i czy po świadczeniu pielęgnacyjnym należy się zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Ile będzie wynosiło świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnościami, które wskutek konieczności podjęcia opieki musiały zrezygnować z pracy zarobkowej. Mowa tu między innymi o matce, ojcu lub opiekunie faktycznym niepełnosprawnego dziecka. Obecnie kwota rzeczonego świadczenia wynosi 2458 zł.

Okazuje się, że od stycznia 2024 roku świadczeniobiorców czeka podwyżka. Od nowego roku świadczenie pielęgnacyjne będzie wynosiło 2988 zł. Konieczność zwiększenia kwoty jest związana ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego za pracę. Aby otrzymać świadczenie, niezbędne okazuje się złożenie stosownego wniosku w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania.

Reklama

Sprawdź: 500 plus dla seniora wzrośnie w przyszłym roku. Kto może dostać świadczenie?

Jaka emerytura po świadczeniu pielęgnacyjnym?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czy otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego wpływa w jakiś sposób na przyszłą emeryturę. Okazuje się, że tak – organ zajmujący się wypłatą rzeczonego świadczenia odprowadza składki związane z ubezpieczeniem emerytalnym. Okres otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego zalicza się również do okresu składkowego. 

Warto również zaznaczyć, że na świadczenie pielęgnacyjne nie mogą liczyć osoby z ustalonym prawem do emerytury lub renty. Brak możliwości przyznania świadczenia dotyczy także osób z prawem do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy zasiłku stałego.

Czy po świadczeniu pielęgnacyjnym należy się zasiłek dla bezrobotnych?

Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej lub osoby poszukującej pracy nie ma wpływu na możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto opiekunowie, którzy po śmierci swoich podopiecznych pozostaną bez pracy, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. 

Dodatkowym warunkiem przyznania zasiłku w tej sytuacji, jest wcześniejsze pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego "przez co najmniej 365 dni przypadających w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie pracy jako bezrobotny".

Przeczytaj też: 294,39 zł dodatku bez wniosku. Świadczenie wypłacają niezależnie od wieku


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie pielęgnacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy