Świat według Mendozy

"Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa", "Sekret hiszpańskiej pensjonarki", "Oliwkowy labirynt" i "Przygoda fryzjera damskiego" to cztery książki Eduardo Mendozy wydane w serii przez wydawnictwo Znak.

"Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa"
"Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa"Wydawnictwo Znak

Latający cyrk Eduardo Mendozy, czyli alternatywna historia początków naszej ery.

W roku 1 n.e. pewien niewydarzony rzymski patrycjusz Pomponiusz Flatus, filozof z zamiłowania, wprawny orator o duszy detektywa, przypadkiem trafia na rubieże Cesarstwa Rzymskiego, do Palestyny. Szuka źródła o cudownych właściwościach, ale jedyne, co znajduje, to problemy gastryczne. Nieprzychylny los spłatał mu figla i gdyby nie pewien chłopiec o imieniu Jezus, składający propozycję nie do odrzucenia, z Pomponiuszem byłoby krucho, a ktoś niepowołany skończyłby żywot na krzyżu. Mały urwis zleca Rzymianinowi śledztwo w sprawie zabójstwa niejakiego Epulona, o które oskarżony został Józef, mąż Marii i ojciec Jezusa.

"Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa" jest jednym wielkim mrugnięciem oka do czytelnika. Autor żongluje historycznymi faktami, imionami i miejscami, tworząc komiczny historyczny miszmasz i zapraszając do spojrzenia na początek naszej ery w nieco mniej zobowiązujący sposób.

W najnowszej powieści Mendoza powraca w swej najlepszej formie.

"Przygoda fryzjera damskiego"
Wydawnictwo Znak

Główny bohater i zarazem narrator powieści to odznaczający się niepospolitym intelektem lump i - wedle jego własnej definicji - "element przestępczy". Kiedy wreszcie postanawia zerwać z kryminalną przeszłością i podejmuje pracę w obskurnym zakładzie fryzjerskim, poznaje kobietę, która składa mu pewną zaskakującą propozycję...

Tak rozpoczyna się powieść obfitująca w nieoczekiwane zwroty akcji, pościgi, śledztwa, przebieranki, gagi i szalone qui pro quo. Urągająca wszelkim zasadom logiki intryga i absurdalny humor są jedynie sztafażem, za którym kryje się ostra krytyka świata polityki i biznesu - podejrzanych interesów i mafijnych układów.

Powieść Mendozy można też czytać jako swoisty antykryminał; autor bawi się literackimi konwencjami, przerysowując i doprowadzając do absurdu założenia gatunku.

Przygoda fryzjera damskiego przez wiele miesięcy nie schodziła z pierwszych miejsc hiszpańskich list bestsellerów i została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę.

"Sekret hiszpańskiej pensjonarki"
Wydawnictwo Znak

Wytrawny detektyw, znany już czytelnikom bestsellerowej Przygody fryzjera damskiego ze swej wątpliwej nieomylności i nie zawsze celnie wysnuwanych wniosków, wyrusza tropem kolejnej zagadki. Tym razem próbuje rozwikłać tajemnicę zniknięcia pensjonarki.

Tego, kto oczekuje prostego rozwiązania sprawy, ponownie spotka bolesny zawód. Komu logika nieobca i tak się pogubi w zawiłym labiryncie nieprzewidywalnych wydarzeń, kłopotliwych niespodzianek i podejmowanych z żelazną konsekwencją niewłaściwych kroków. Oto "latający cyrk" Eduardo Mendozy w swym najlepszym wydaniu. Odsłona pierwsza, choć druga - wszystko według zasad.

"Oliwkowy labirynt"
Wydawnictwo Znak

Ekscentryczny detektyw o maniakalnych skłonnościach podejmuje ostateczną próbę ucieczki z przytułku dla psychicznie chorych. Klucz do wolności spada mu z nieba, a dokładniej z groźnego światka przestępczej Barcelony. Bohater otrzymuje misję przechwycenia małej walizeczki wypełnionej po brzegi banknotami o wysokim nominale.

"Oliwkowy labirynt" to już ostatnia i najbardziej brawurowa część perypetii bohatera "Przygody fryzjera damskiego" i "Sekretu hiszpańskiej pensjonarki".

INTERIA.PL jest patronem medialnym serii

Wydawnictwo Znak
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas