Świąteczna kuchnia: Jakich przypraw użyć w Boże Narodzenie?
Boże Narodzie bez świątecznych wypieków i potraw nie byłoby takie samo. Urozmaicamy ich smak rozmaitymi przyprawami, dzięki czemu wprost nie możemy się im oprzeć. Po które przyprawy sięgamy w świątecznym czasie najczęściej? Jak to możliwe, że wiele spośród nich nie tylko wzmacnia smak, ale i pięknie dekoruje potrawy? Sprawdzamy!
Goździki
Goździki są wręcz nieodłącznym elementem świątecznej kuchni. Ich charakterystyczny zapach od razu kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Dodaje się je najczęściej do herbaty, grzanego wina, ciast czy pierników, ale również do dekoracji. Kilka goździków można powbijać do owoców, przykładowo pomarańczy czy mandarynek. Ta nietypowa świąteczna dekoracja sprawi, że w naszych wnętrzach będzie unosić się wyjątkowy, mocno owocowy zapach.
Anyż gwiazdkowy
Anyż gwiazdkowy potrafi urozmaicić świąteczną kuchnię. Cechuje się korzennym, lekko słodkim smakiem. Dodaje się go głównie do ciast i innych wypieków oraz różnego rodzaju nalewek i likierów. Perfekcyjnie stymuluje trawienie, przez co kuchnia z użyciem anyżu jest dużo łatwiej przyswajalna. Zważywszy na kształt gwiazdek, może też stanowić element świątecznych dekoracji.
Cynamon
Cynamon jest lubianą i często używaną przyprawą w kuchni, szczególnie w świątecznych wypiekach. To nieodłączny składnik ciast, deserów czy grzanego wina. Oprócz walorów smakowych posiada również właściwości przeciwwirusowe i ułatwia trawienie. Możemy zatem połączyć przyjemne z pożytecznym.
Wanilia
Aromat wanilii jest bardzo charakterystyczny i świetnie komponuje się szczególnie ze świątecznymi deserami i wypiekami. Najczęściej dodawany jest do ciast, kremów, lodów czy innych mlecznych smakołyków.
Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa charakteryzuje się dosyć intensywnym smakiem. Trzeba zatem uważać, żeby z nią nie przesadzić. Dobrze komponuje się z kuchnią na słodko, czyli ciastami, kremami, budyniami, ale również może stanowić ciekawy dodatek do zup czy potraw rybnych, z warzywami czy mięsem, a także grzanego wina.
Ziele angielskie
Ziele angielskie ma bardzo dobry wpływ na trawienie oraz problemy z nim związane. Kilka ziaren dodaje się do zup, sosów, marynat, mięs oraz kompotów. Nadaje wyjątkowy aromat i poprawia smak, jednak trzeba uważać, aby nie dać go za dużo. Może nadać wtedy bardzo dominującego smaku.
Szafran
Szafran ma bardzo intensywny smak, przez co stosowany jest w małych ilościach. Poprawia trawienie i ułatwia pracę jelit. Stanowi pefekcyjny dodatek do mięs, szczególnie jagnięciny i baraniny, a także zup i bulionów. Warto jednak pamiętać, aby przed użyciem rozpuścić go w niewielkiej ilości ciepłej wody, mleka lub alkoholu.
Kardamon
Charakteryzujący się mocnym, korzennym smakiem kardamon jest często dodawany do świątecznych wypieków i deserów, takich jak pierniki, różnego rodzaju sosy czy likiery oraz do szarlotki. Dobrze komponuje się również z potrawami mięsnymi (pasztety, gulasze) oraz rybami.