Reklama

Światowy Dzień Wegetarianizmu. Kiedy wypada?

Światowy Dzień Wegetarianizmu, który ma na celu promocję diety wegetariańskiej, ochronę środowiska i zwierząt wypada 1 października. Uznaje się, że pandemia COVID-19 miała wpływ na rezygnację z mięsa na rzecz produktów roślinnych. Jak wygląda sytuacja wśród Polaków?

Światowy Dzień Wegetarianizmu

Światowy Dzień Wegetarianizmu wypada 1 października. Tego dnia na całym świecie promowany jest wegetarianizm oraz to, jakie korzyści zdrowotne za sobą niesie.

To święto zostało ustanowione w 22 listopada 1977 roku w New Delhi podczas 24. Światowego Kongresu Wegetariańskiego przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Pomysłodawcą święta było Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie. 

Czym jest wegetarianizm?

Można wyróżnić kilka wersji wegetarianizmu. Za podstawową uznaje się laktoowowegetarianizm, który opiera się na wykluczeniu z diety mięsa i ryb. Ponadto ta odmiana wegetarianizmu nie uwzględnia produktów, których pochodzenie jest związane z ubojem zwierząt np. żelatyna. Natomiast osoba będąca na tej diecie spożywa produkty mleczne i jajka.   

Reklama

Można wyróżnić również dietę laktowegetariańską. Wiąże się ona z wykluczeniem nie tylko mięsa oraz ryb, ale także jajek. Inaczej jest jednak w przypadku diety owowegetariańskiej, która wyklucza nabiał, mięso i ryby. 

Popularny staje się również fleksitarianizm. Jest to sposób odżywiania, którego podstawą są warzywa i inne produkty roślinne, jednak od czasu do czasu dopuszcza się spożywanie mięsa i ryb. 

Polacy a wegetarianizm

Analizy Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia wykazały, że Polacy ograniczyli kupowanie mięsa, a co za tym idzie, zaczęli wybierać jego roślinne zamienniki. Uznaje się, że to jeden z głównych popandemicznych trendów konsumenckich. 

Wyniki nie wskazują, że jest to rewolucyjny krok, ale zdecydowanie nastąpiła zmiana w nawykach konsumenckich.

Czytaj więcej:

Post Daniela. Oczyszczanie z toksyn i redukcja masy ciała

Gorzkie emocje przełykamy z cukrem

Pięć najgorętszych dietetycznych mitów, które już czas włożyć między bajki

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wegetarianizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy