Szansa dla starszych pracowników

Zwiększenie zatrudnienia wśród osób po 50. roku życia i zapobieganie wcześniejszemu przechodzeniu na emeryturę - to cele programu "Solidarność pokoleń 50+" przygotowanego przez resort pracy.

article cover

Obecnie w Polsce wskaźnik zatrudnia wśród osób w wieku 55-64 lata wynosi 28 proc. i jest najniższy w UE.

Zdaniem wiceminister pracy i polityki społecznej Czesławy Ostrowskiej - aby osiągnąć ten cel, konieczne jest zachęcanie pracodawców do zatrudniania osób w tym wieku i dostosowanie ich kwalifikacji do wymagań rynku pracy.

- Przewidujemy zwolnienie pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby, które są 5 lat przed emeryturą. Będziemy też pokazywać korzyści z zatrudniania starszych i doświadczonych pracowników. Chcemy także organizować szkolenia, które umożliwią doskonalenie umiejętności bądź zmianę kwalifikacji. Zależy nam również na aktywizacji bezrobotnych, szczególnie niepełnosprawnych. Wprowadzamy możliwość pracy na rencie - mówi wiceminister.

Elementem programu jest również wprowadzanie rozwiązań umożliwiających godzenie pracy z obowiązkami rodzinnymi: uproszczenie przepisów dotyczących zakładania przedszkoli, wspieranie rozbudowy sieci przedszkoli oraz instytucji opieki nad osobami starszymi.

- Opieka nad wnukami lub starszymi członkami rodziny bardzo często jest przyczyną dezaktywizacji zawodowej kobiet - tłumaczy Czesława Ostrowska. Dodaje, że program ogranicza również możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

Program będzie realizowany przez różne podmioty, m.in. samorządy, pracodawców i inne instytucje, a finansowany m.in. z Funduszu Pracy.

Wiceminister pracy podkreśla, że rok 2010 to ostatni rok wyżu demograficznego, później na rynek pracy sukcesywnie będzie wchodził niż, więc grupa emerytów będzie się powiększała, a grupa młodych pracowników będzie coraz mniejsza.

- Im dłużej utrzymamy w aktywności osoby starsze, tym lepiej dla nas wszystkich. Nie należy zbyt młodych ludzi pełnych energii i chęci do pracy wysyłać na emeryturę - mówi.

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas