Szczekanie psa: O czym może świadczyć?

Psy komunikują się z ludźmi w rozmaity sposób. Ich usposobienie zdradza ułożenie ogona, uszu, a także wydawane przez czworonoga dźwięki. Psy mogą wyć, kiedy są znudzone lub pobudzone, piszczeć wtedy, gdy są zaniepokojone lub odczuwają ból. Psy także szczekają - w różnych okolicznościach. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, o czym może świadczyć szczekanie psa? Właśnie na to pytanie znajdziemy odpowiedź poniżej.

Psy mogą szczekać w różnych sytuacjach: Kiedy czują strach lub nudę
Psy mogą szczekać w różnych sytuacjach: Kiedy czują strach lub nudę123RF/PICSEL

Czym jest szczekanie psa?

Szczekanie psa jest niczym innym, jak sposobem komunikowanie się z otoczeniem. Za pomocą wydawania donośnego dźwięku może okazywać swoje negatywne emocje, takie jak strach, zdenerwowanie, irytację lub znudzenie. Oczywiście, pies najczęściej szczeka w sposób ostrzegawczy, co najlepiej można zauważyć wtedy, gdy ku domostwu zbliża się ktoś obcy lub nasz czworonóg usłyszy dźwięk domofonu czy dzwonka lub pukania do drzwi. Oczywiście, pies szczeka w wypadku, kiedy poszukuje uwagi, jest szczęśliwy i rozpiera go energia lub ma pilną potrzebę wyjścia na spacer.

Jak reagować na szczekanie psa?

Każde szczekanie psa należy rozpatrywać indywidualnie i wtedy trzeba sprawdzić, czy wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Czasami potrzeba spędzić więcej czasu z naszym czworonożnym przyjacielem, aby zauważyć, że nie szczeka tak jak dotychczas. Oczywiście, należy rozróżnić wydawane przez psa dźwięki. Jeśli psie szczekanie jest umiarkowane, to nie powinniśmy mieć co do tego większych obaw, a tym samym nie mieć za złe zwierzęciu, że szczeka. Jednak, kiedy pies wydaje bardzo donośne i - zwłaszcza dla sąsiadów - męczące dźwięki, warto z psem popracować.

Ale jak reagować na szczekanie psa? Jeśli wiemy, że szczekanie psa wynika z chęci zwrócenia uwagi właścicielowi, to nie powinniśmy reagować od razu. Dlaczego? Ponieważ czworonogi są bardzo inteligentne i będą wykorzystywały fakt, że na każde szczeknięcie jesteśmy gotów pojawić się u jego boku natychmiastowo.

Pies reaguje na to, co dzieje się wokół!

Pies również posiada emocje, które często manifestuje swoim szczekaniem. Łatwo można to zauważyć podczas spaceru, kiedy przechadzając się po ulicy z czworonogiem, pies zacznie reagować na to, co znajduje się w otoczeniu. Zwierzę może szczekać na coś, czego się boi lub nagle wystraszyło: np. na przejeżdżający samochód, przelatujący samolot, nagły klakson, czy inne donośne dźwięki. W takiej sytuacji, gdy wiemy, że pies obawia się jakichś przedmiotów czy sytuacji, warto pomóc zwierzęciu się uspokoić. Można stanąć wtedy z psem w odosobnionym miejscu, podejść bliżej czworonoga i podrapać za uchem lub przytulić. To sprawi, że łatwiej odciągnąć jego uwagę od stresujących sytuacji, a tym samym ograniczyć szczekanie psa.

Pies sam w domu

Pies szczeka najczęściej z tęsknoty - kiedy jest sam w domu
Pies szczeka najczęściej z tęsknoty - kiedy jest sam w domu123RF/PICSEL

Oczywiście, szczekanie psa może oznaczać samotność. Dotyczy to tych czworonogów, które zostają same w domu i pod nieobecność właściciela głośno dają się we znaki. W takich przypadkach należy popracować z psem i oduczyć go nieprzyjemnego zachowania. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć przygotowywać zwierzę od szczenięcia: czasami wystarczy pozostawienie w domu jego ulubionych zabawek (tak, by czym się zajął pod nieobecność właściciela), pozostawić włączoną muzykę (jeśli wyjście nie trwa długo) albo zostawić stary element garderoby, by pies mógł czuć zapach właściciela podczas nieobecności.

Sposoby na oduczenie psa szczekania

Jest kilka sposobów na oduczenie szczekania psa podczas naszej nieobecności. Można spróbować starego patentu, czyli wychodzenie z domu i wracanie po krótkim czasie, a kiedy pies podczas nieobecności nie szczeka, nagradzanie go smakołykami.

Zawsze można również poprosić o pomoc psiego behawiorystę, który pomoże znaleźć rozwiązanie problemu, a także skutecznie pomóc pozbycia się uciążliwego szczekania psa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas