Reklama

Sztuczna trawa: Jak montować, jak pielęgnować?

Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez soczyście zielonego trawnika. A co, jeśli murawa zamiast cieszyć oko żółknie, przerzedza się, lub jest niszczona przez szkodniki? W takich sytuacjach warto pomyśleć o jej substytucie, czyli sztucznej trawie.

Co to jest sztuczna trawa?

Sztuczna trawa to nic innego jak imitująca zielone źdźbła wykładzina. Cieszy oczy, a w przeciwieństwie do naturalnej murawy nie wymaga nawożenia, podlewania i strzyżenia. Producenci zapewniają, że jest ona odporna na warunki atmosferyczne i dobrze znosi różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia. Sztuczna trawa ma też inne zalety: chroni przez zimnem i wilgocią.

Gdzie można położyć sztuczną trawę?

Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w zastosowaniu sztucznej trawy jest wyobraźnia. Choć zaprojektowana została z myślą o podwórkach, boiskach, balkonach i tarasach, są osoby które decydują się na wyłożenie nią np. fragmentu podłogi w salonie. Dzięki temu można uzyskać ciekawy i nieco zaskakujący efekt wycinka ogrodu we wnętrzu domu.

Reklama

Gdzie kupić sztuczną trawę?

Sztuczną trawę można kupić w wielu sklepach z materiałami budowanymi i ogrodniczymi. Wielu producentów oferuje też sprzedaż przez internet. Wybierając sztuczną trawę, należy kierować się głównie kryteriami estetycznymi: tylko od naszego gustu zależy jaki kolor i jaką długość sztucznej trawy wybierzemy. Warto też pamiętać o tym, w jaki sposób sztuczna trawa ma być użytkowana: jeśli będzie tylko dekoracją, możemy postawić na długie źdźbła (15-40 mm), jeśli zaś wiemy, że będzie intensywnie użytkowana i narażona na zabrudzenia, lepiej wybrać murawę o krótkim runie (7-15 mm)

Jak położyć sztuczną trawę?

Położenie sztucznej trawy można podzielić na kilka kroków:

  • Przygotowanie podłoża. Na tym etapie wyrównujemy podłoże, możemy też przygotować warstwę tłucznia i miału granitowego, które zapewnią odpowiednią przepuszczalność. W przypadku montażu sztucznej trawy na balkonie, jego powierzchnię starannie odkurzamy i odtłuszczamy.
  • Rozwinięcie rolek ze sztuczną trawą. Przy tej czynności trzeba pamiętać o tym, by źdźbła, były ułożone w tym samym kierunku.
  • Połączenie rolek za pomocą flizeliny z klejem
  • Wyszczotkowanie sztucznej trawy. To finalny zabieg, który powinno się wykonywać w kierunku przeciwnym do kierunku ułożenia włókien trawy. Pozwoli to na równomierne ich ułożenie.

Jak dbać o sztuczną trawę?

Sztuczna trawa jest łatwa w pielęgnacji. Śmieci takie jak np. papierki, czy niedopałki z papierosów powinno się systematycznie zbierać z jej powierzchni. Co kilkanaście dni sztuczną trawę można po prostu odkurzyć, a gdy pojawi się potrzeba większych porządków: umyć wodą z płynem do naczyń. 


***Zobacz także***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy