Reklama

Taka okazja nie zdarza się często. Ludzie już ustawiają się w kolejce

Taka okazja nie zdarza się często! Fotele z jednej z najpiękniejszych teatralnych widowni w Polsce mogą znaleźć się w twoim domu.

Ta akcja już teraz budzi spore zainteresowanie. Teatr Słowackiego sprzeda krzesła i fotele z widowni. Ich właścicielem będzie można stać się już niebawem, bo 9 kwietnia br.

Chętni będą mogli kupić różne modele - pojedyncze, potrójne czy nawet siedmioosobowe.  

- To pierwsza taka akcja w historii Teatru Słowackiego. W ramach dnia otwartego, w godz. 10.00 - 14.00 każdy będzie mógł przyjść, wybrać fotel, który mu się spodoba. Ceny będą ustalane indywidualnie, adekwatnie do stanu i liczby foteli - mówi Jagoda Ludwikowska z Teatru Słowackiego.

Za krzesła trzeba zapłacić w dniu wydarzenia, natomiast odbiór wybranych modeli będzie możliwy w maju, po zagraniu ostatniego w tym sezonie spektaklu "Dziady".

Reklama

Zobacz również: Krzysztof Jackowski wziął mapę Polski i wskazał zagrożony obszar! Tam zacznie się najgorsze

Wraca plan sprzed lat

Skąd pomysł na inicjatywę? W maju startuje remont widowni dużej sceny, który ma potrwać do września. W ramach prac zostanie wymieniona posadzka i fotele z widowni. Obecne pochodzą z lat 70. XX wieku.

Obecną widownię czeka metamorfoza. Po remoncie ma zyskać układ z początków istnienia teatru. Nowe fotele będą inspirowane projektem z XIX wieku autorstwa Jana Zawiejskiego.

Zobacz również: Najbezpieczniejsze kraje na świecie. Islandia wygrywa 13. raz z rzędu

Tu Piłsudski oglądał spektakle

W chwili oddania budynku do użytku widownia liczyła prawie 940 miejsc, obecnie mieści 540 widzów.

Na I piętrze, na wprost sceny, znajduje się loża "cesarska", jednak cesarz Franciszek Józef nigdy w niej nie zasiadał. Bywali w niej za to inni honorowi goście, m.in. marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki.

W czasie II wojny światowej, gdy hitlerowcy zajęli budynek teatru, lożę cesarską na przedstawieniach Nur für Deutsche (tylko dla Niemców) zajmowali przedstawiciele okupacyjnych władz.

Zobacz również: Kochanka Napoleona, którą znamy jako perfumy. Kim była Pani Walewska?

Takiej ceny nikt się nie spodziewał

To nie pierwsza taka akcja w Krakowie. Już wcześniej fotele z widowni postanowiło sprzedaż Nowohuckie Centrum Kultury.

W 2018 roku do sprzedaży trafiło 550 foteli w bardzo dobrym stanie. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza, że każdy z nich można było kupić za symboliczną cenę 5 zł.

***

Zobacz również: 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kraków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy