Reklama

To imię niesie same dobre cechy. Oznacza kobietę czczoną i szanowaną

Imię Honorata nie należy obecnie do popularnych. A jednak każdego roku kilkadziesiąt dziewczynek otrzymuje to imię i w tej chwili w Polsce mamy już ponad 16 tys. Honorat. Co oznacza to imię i jakimi cechami odznacza się osoba, która je nosi?

Honorata - pochodzenie imienia


Honorata to imię pochodzenia łacińskiego. Jest żeńską formą imienia Honorat (Honoratus), które oznacza "czczony, szanowany, wymagający szacunku". Honorata będzie więc oznaczała kobietę czczoną i szanowaną.

Patronka - św. Honorata z Pawii

W tradycji chrześcijańskiej patronką kobiet noszących to imię jest św. Honorata z Pawii, która żyła w V wieku. Św. Honorata była starannie wykształcona, prowadziła życie poświęcone bogu, modlitwie i dobrym uczynkom. Chwile grozy przeżyła, kiedy została uprowadzona przez Gotów, ale jej brat (również święty) zadbał, by została uwolniona i wszystko dobrze się skończyło. Honorata zmarła śmiercią naturalną, w opinii świętości. Na obrazach przedstawiana jest w tunice i z księgą.

Reklama

Zobacz również: Imiennik

Honorata - Kiedy obchodzi imieniny?

Imieniny Honoraty świętowane są cztery razy w roku:

  • 11 stycznia,
  • 16 stycznia,
  • 22 lutego,
  • 22 grudnia.

11 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne św. Honoraty z Pawii. To najpopularniejsza data imienin wśród Honorat.

Czytaj także: Kobiety o tym imieniu są ambitne i niezależne. Mają też ogromną duchową moc

Honorata - popularność w Polsce

W ostatnich trzech latach imię Honorata znajdowało się na 190 miejscu w rankingu popularności nadawanych imion. W praktyce oznaczało to, że rocznie imię to otrzymywało 40- 50 dziewczynek. Obecnie imię Honorata noszą w Polsce 16 404 osoby. Największą popularnością imię Honorata cieszyło się w naszym kraju na przełomie XIX i XX w.

Honorata - jakie ma cechy charakteru

Honorata to silna osobowość. Jest zaradna i towarzyska. Potrafi cieszyć się życiem i korzystać z jego uroków, a zarazem unikać pułapek jakie zastawia los. Pomagają jej w tym niezłomne zasady, jakimi się kieruje, i mocny kręgosłup moralny. Honorata potrafi osiągać wyznaczone cele i ceni życie rodzinne. Sprawy kultury i sztuki mocno ją interesują, Honorata często jest osobą utalentowaną. Lubi splendor, poklask i dobre towarzystwo. Honorata może doskonale sprawdzić się jako aktorka.

Honorata - numerologia

Honorata to numerologiczna 11. Ta liczba zaliczana do mistrzowskich wiąże się z wysokim poziomem rozwoju duchowego, doskonałością, ale i materialnym bogactwem. Honoracie przypisana jest przynależność do elity i sukces, a jeśli znajdzie się ona w trudnej sytuacji, będzie potrafiła doskonale sobie poradzić, bo 11 niesie ze sobą zaradność. To znawczyni ludzkich dusz, która czyta w ludziach jak w książkach.  Jest pełna energii i świeżych pomysłów.

Honorata - zawody

Honorata to doskonałe imię dla artystki, przede wszystkim aktorki. Osoby o tym imieniu sprawdzą się też w prestiżowych zawodach wymagających rozsądku i znajomości ludzkiej natury np. takich jak sędzia.

Honorata - znane osoby

Znane osoby noszące imię Honorata to:

  • Honorata Leszczyńska, aktorka
  • Honorata Skarbek, piosenkarka
  • Honorata Górna, łyżwiarka figurowa
  • Honorata Marcińczak-Mroczek, polska gimnastyczka
  • Honorata Witańska, aktorka

Honorata - zdrobnienia

Honoratka, Honorcia, Honusia, Honia, Honcia, Honek, Honi, Honia, Honisia, Honiś, Honka

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Imię Honorata | znaczenie imion

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy