Reklama

Reklama

To imię zyskuje na popularności. Oznacza: wspaniała, doskonała, wybitna

Choć jeszcze kilkanaście lat temu rodzice chętnie nadawali swoim dzieciom niecodziennie brzmiące imiona, to w ostatnim czasie do łask wracają te tradycyjne, które zakorzenione są w języku polskim. Ostatnio na popularności zyskało imię Antonina, którego znaczenie być może tym bardziej przekonuje Polaków, by nadawać je swoim pociechom. Co oznacza i jakie jest pochodzenie imienia Antonina?

Każdy przyszły rodzic staje przed trudną decyzją, jakie imię nadać swojemu dziecku. Będzie ono bowiem towarzyszyło mu przez całe życie, chyba że wyjątkowo nie spodoba się obdarowanej nim pociesze. Przyszli rodzice, szukając imienia, często kierują się tym, jak nazywali się ważni dla nich przodkowie. 

Czasem biorą również pod uwagę panujące trendy lub wahają się, czy szukać w obrębie imion brzmiących zagranicznie, czy też wybierać z kręgu imion tradycyjnych. Do tej drugiej kategorii niewątpliwie należy imię Antonina, które ostatnimi czasy zyskuje na popularności.

Reklama

Czytaj również: Chcesz, żeby twoje dziecko miało w życiu łatwiej? Daj mu tak na imię! 

Antonina - pochodzenie imienia

Imię Antonina pochodzi od rzymskiego nazwiska rodowego Antonius i ma łacińskie pochodzenie. Kojarzyło się ono z określeniami takimi jak doskonałość czy piękno. Antoniusze byli plebejskim rodem rzymskim, który zdobył znaczącą pozycję w I w p.n.e. Pochodził z niego Marek Antoniusz, który był głównym konkurentem Juliusza Cezara w walce o władzę w Rzymie, a nawet zalecał się do Kleopatry. W Imperium Rzymskim to nazwisko szybko stało się imieniem i właśnie w ten sposób powstało imię Antoni, którego żeńską wersją jest Antonina.

W Polsce imię Antonina notowane jest co najmniej od 1637 roku.

Czytaj również: To anielskie imię zyskuje na popularności. Rodzice nazywają tak córki coraz częściej 

Antonina - znaczenie imienia

 Imię Antonina oznacza: wspaniała, doskonała, wybitna. Już samo brzmienie tego imienia jest dumne, nieco wzniosłe i może sugerować pewnego rodzaju dostojeństwo. W to imię wpisana jest pamięć i szacunek do historycznych ideałów - stąd też doskonałość, która znaczeniowo jest nierozerwalna z tym imieniem.

Czytaj również: Znaczenie imion żeńskich i męskich na literę A

Popularność imienia Antonina w Polsce

W całej populacji Polek Antonina zajmuje 75. miejsce, a nosi je 60 tys. 599 Polek. Jego popularność na przestrzeni ostatnich 20 lat wzrosła diametralnie. W 2001 roku imię to nadano 140 dzieciom, a w ubiegłym roku liczba ta sięgnęła 3478. Rekordowym rokiem dla tego imienia był 2017, w którym to nadano imię Antonina aż 4038 dzieciom. Zajmuje 13. miejsce pod względem popularności w kategorii najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek w ostatnich trzech latach.

Imieniny Antoniny

Kiedy obchodzimy imieniny Antoniny? Są to cztery dni w roku: 

 • 25 lutego,
 • 3 maja,
 • 4 maja,
 • 12 czerwca.

Czytaj również: Imiona przynoszące pecha – te osoby nie mają szczęścia w życiu

Znane osoby o imieniu Antonina

 • Antonina Barczewska: aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
 • Antonina Grygowa: działaczka polityczna i społeczna
 • Antonina Kawecka: śpiewaczka operowa, sopran
 • Antonina Krzysztoń:  piosenkarka
 • Antonina Sielska: Polka odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
 • Antonina Taborowicz:  lekkoatletka
 • Antonina Turnau: córka Grzegorza Turnaua

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: imię antonina | popularne imiona

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy