To jedyny wymóg, by zostać świadkiem na ślubie. Zaskoczenie?
Zawarcie małżeństwa to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. W związku z tym wybór osób towarzyszących nam w tej ceremonii, a mowa o świadkach, nie powinien być przypadkowy. Czy świadek na ślubie kościelnym ma obowiązek przystąpienia do spowiedzi i komunii?

Kto może zostać świadkiem na ślubie?
Dobór odpowiednich osób, mających sprawować rolę świadka na ślubie powinien być starannie przemyślany. Zazwyczaj są to osoby z najbliższego otoczenia przyszłych małżonków - rodzina lub przyjaciele.
Świadkiem na ślubie może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada ważny dowód osobisty lub paszport. Wówczas taka osoba, zarówno podczas ślubu cywilnego jak i kościelnego, składa podpis na odpowiednim protokole potwierdzającym zawarcie małżeństwa.
Prawo kanoniczne wskazuje (kan. 1108 § 1), że: "Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków, według zasad wyrażonych w następnych kanonach i z uwzględnieniem wyjątków, o których w kan. 144, 1112, § 1, 1116 i 1127, §§ 2-3".
Jaka jest rola świadka na ślubie?
Rola świadka na ślubie zazwyczaj nie ogranicza się wyłącznie do podpisania wymaganych dokumentów. Przyjęło się, że świadek i świadkowa pomagają pannie młodej i panu młodemu w trakcie przygotowań do uroczystości.
Podczas rozpoczęcia wesela, dobrym obyczajem jest pomoc świadków przy odbieraniu prezentów wręczanych nowożeńcom. W największym uogólnieniu świadkowie podczas uroczystości powinni zadbać, by ten wyjątkowy dzień przebiegł zgodnie z harmonogramem, tym samym nieco odciążając nowożeńców z ich obowiązków.

Czy świadek na ślubie kościelnym powinien przystąpić do komunii?
Należy zwrócić uwagę, że kanon 1108 Kodeksu Prawa Kanonicznego wskazuje wyłącznie o dwóch świadkach, ale nie stawia żadnych, innych wymogów dotyczących życia religijnego i moralnego tych osób.
W związku z tym świadkowie na ślubie kościelnym nie mają obowiązku przystępowania do spowiedzi i komunii św. Co więcej - świadkami na ślubie mogą być osoby nieochrzczone, bez sakramentu bierzmowania, a nawet osoby innego wyznania.