Reklama

Reklama

Twój pies kręci się w legowisku? Ma ku temu powód

Psy bez wątpienia należą do najpopularniejszych zwierząt domowych. Właściciele tych czworonogów często mają okazję obserwować zdawałoby się dziwne zachowania swoich pupili, które na pierwszy rzut oka ciężko wytłumaczyć. Jednym z nich jest kręcenie się psa w legowisku, kiedy zamierza się położyć. Okazuje się, że taki rytuał nie jest dziełem przypadku.

Prawdopodobnie każdy właściciel psa choć raz w życiu widział, jak jego czworonożny przyjaciel niesfornie kręci się w swoim legowisku z zamiarem wygodnego ułożenia się do odpoczynku lub snu. Wyjaśnienia tej zagadki należy szukać u podstaw zwierzęcego instynktu.

Dlaczego pies kręci się w legowisku przed snem?

W czasach, kiedy psy nie były jeszcze udomowione, właśnie w taki sposób próbowały udeptać sobie wygodne legowisko wśród wysokich traw. Ponadto pies instynktownie sprawdzał, czy w miejscu, gdzie ma zamiar się położyć, nie znajdują się myszy i inne niewielkich rozmiarów zwierzęta, które mogłyby zakłócić psi sen.

Reklama

Warto wiedzieć: Pies w żałobie. Tak odreagowuje stratę

Kręcenie się w legowisku jest również sygnałem, że czworonóg próbuje zostawić na posłaniu jak najwięcej swojego zapachu wydzielanego przez gruczoły potowe zlokalizowane w łapach, dzięki czemu czuje się bezpieczniej.

Bywają również sytuacje, kiedy pies w domu zaczyna drapać w podłogę. Dotyczy to głównie zwierzaków, które mają swobodny dostęp do ogrodu. Okazuje się, że pies instynktownie próbuje przygotować sobie posłanie, by było mu jak najwygodniej. Drapaniem w podłogę psiak nawiązuje również do kopania sobie niewielkiego wgłębienia w ziemi, co przy wysokich temperaturach miało poprawić jego komfort termiczny.

Jeśli jednak nasz pies regularnie kręci się w posłaniu przed snem lub ostentacyjnie w nie drapie, to niewykluczone, że jego legowisko nie spełnia jego oczekiwań, przez co czworonóg czuje irytację spowodowaną zbyt twardym podłożem lub zbyt małym legowiskiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy