Tylko urodzeni w PRL zdobędą komplet punktów. Wiesz, co znaczą te słowa?

Choć polski jest naszym ojczystym językiem, czasem sprawia nie mniej problemów niż wkuwany w szkole i na kursach język obcy. Trudności sprawiają nie tylko bardziej wyszukane czy specjalistyczne słowa i zwroty, ale również wyrażenia, które wyszły z użycia. O tym, jak szybko zmienia się język świadczy choćby fakt, że wyrażenia, które w PRL były powszechnie stosowane, dla współczesnej młodzieży stanowią niemałą zagadkę. O jakie słowa chodzi? Zapraszamy do rozwiązania quizu!

Czy pamiętasz ciekawostki na temat PRL-u?
Czy pamiętasz ciekawostki na temat PRL-u?123RF/PICSEL

Charakterystyczny język PRL. Kto dziś pamięta te wyrażenia?

Przez ponad 30 lat swego funkcjonowania Polska Rzeczpospolita Ludowa wykształciła nie tylko specyficzny system gospodarczy, model relacji społecznych, kulturę czasu wolnego i estetykę, ale również język.

Charakterystyczna, pełna z jednej strony patosu, a z drugiej technicyzacji retoryka propagandowego przekazu przenikała do potocznego języka, czasem w pełnej, a czasem w zniekształconej wersji. Wszechobecne w przestrzeni publicznej hasła, wzywające do przestrzegania zasad BHP, wydajnej pracy czy prospołecznej postawy, stawały się  popularnymi, z czasem stały się składową codziennych wypowiedzi. Język Polaków w PRL zapełniały też skrótowce, spolszczenia zagranicznych określeń i obrazowe porównania.

Wszystko to tworzyło językową mieszankę, nierzadko niezrozumiałą dla osób, które urodziły się już po ’89 roku. Chcesz sprawdzić, jak dobrze znasz język PRL? Sprawdź się w naszym QUIZIE.

QUIZ: Tak mówiliśmy w PRL-u. Tylko mistrz zdobędzie 12 pkt!

QUIZ: Tak mówiliśmy w PRL-u. Tylko mistrz zdobędzie 12 pkt!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas