Ubezpieczenie zdrowotne na podróż – czy warto?

Sezon urlopowy właśnie się zaczyna. Wielu z nas wybiera się na zagraniczne wycieczki, aby zrelaksować się, wypocząć, spędzić trochę czasu z rodziną i przyjaciółmi. Na wakacjach chcemy oderwać się od obowiązków, odprężyć się i co najważniejsze – czuć się bezpiecznie. Warto zatem zadbać o dobrą polisę ubezpieczeniową, aby problemy zdrowotne nie zepsuły nam wakacji.

Na wakacjach za granicą nie obowiązuje zwykłe, krajowe ubezpieczenie
Na wakacjach za granicą nie obowiązuje zwykłe, krajowe ubezpieczenieAdobe Stock

Biura podróży w pakiecie wycieczkowym zazwyczaj oferują dodatkową turystyczną polisę ubezpieczeniową. Nie zawsze jednak jest ona dostosowana do potrzeb danej osoby. Podstawowa polisa zagwarantowana przez organizatora wycieczki to czasem za mało, szczególnie w przypadku osób starszych, zmagających się z przewlekłymi chorobami czy podróżujących z małymi dziećmi.

Tylko niespodziewane zdarzenia

Ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez biura podróży w pakietach wycieczkowych najczęściej dotyczą tylko i wyłącznie nagłych zachorowań. Chodzi przede wszystkim o zatrucia, przeziębienia czy inne dolegliwości, jakie w każdej chwili mogą u nas wystąpić. Mając świadomość tego, że chorujemy na cukrzycę, mamy niedoczynność tarczycy, problemy z układem krążenia, chorobę wieńcową, osteoporozę czy nowotwór, warto wybrać polisę dającą pewność, że wszędzie będziemy pod odpowiednią opieką, bez ponoszenia dodatkowych kosztów - mówi ekspert Health Travel Insurance. Dzięki temu ubezpieczeniu podróż staje się możliwa nawet w przypadku osób, które muszą pozostawać pod stałą opieką lekarską. Trzeba jednak pamiętać, że zakres świadczeń, do jakich zobowiązuje się ubezpieczyciel, w dużej mierze zależy od naszego stanu zdrowia. Dlatego niezwykle istotne jest, by przy zawieraniu umowy udzielić firmie ubezpieczającej wszystkich niezbędnych informacji.

Co powinna obejmować dobra polisa turystyczna?

Najważniejsze, by wybrana polisa była dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Jednymi z najważniejszych kwestii, jakie powinna obejmować, jest zwrot kosztów ewentualnego leczenia, którego potrzeba przeprowadzenia może zaistnieć podczas urlopu za granicą. Mowa tutaj o kosztach związanych z wizytami w placówkach medycznych i szpitalach, zakupem lekarstw i środków medycznych, koniecznymi zabiegami i operacjami czy transportem sanitarnym. Wartym podkreślenia jest, że standardowe ubezpieczenie oferowane przez biuro podróży nie pokrywa kosztów leczenia za granicą, ani hospitalizacji wynikłych wskutek następstw chorób przewlekłych. Inaczej jest w przypadku polis oferowanych przez rynek brytyjski, które obejmują swym zakresem m.in. choroby psychiczne, depresję, choroby wrodzone czy choroby przenoszone drogą płciową. Wybierając polisę warto więc maksymalnie dostosować ją do potrzeb podróżującego, nie zatajając żadnych dokuczających mu dolegliwości.

Większa ochrona to większy wydatek

Rozszerzenie ubezpieczenia w zakresie chorób leczonych stale lub okresowo, które mogą pozostawić po sobie trwałe zmiany patologiczne lub wymagać leczenia i nadzoru lekarskiego, wiąże się z koniecznością ponoszenia wyższych składek z tego tytułu. Może się okazać, że przyjdzie Ci zapłacić cenę przewyższającą koszt podstawowej ochrony czterokrotnie. Mówi się jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, i tak jest również i w tym przypadku. Biorąc pod uwagę, że choroby przewlekłe rządzą się swoimi prawami i podczas urlopu tak naprawdę wszystko może się zdarzyć, pod względem finansowym bardziej opłaca się ponieść koszty związane z wykupem polisy, niż te z hospitalizacją.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas