Polki w światowym trendzie. Amerykanki zafascynowane "slavic girl diet"

Amerykanki gotują na potęgę kaszę gryczaną, której większość z nich wcześniej nigdy nie jadła. Łączą ją z masłem i... awokado, mówiąc przy tym o Słowiankach. "Slavic girl diet" to nowy trend, który podbija amerykańskiego Tiktoka, jednocześnie wywołując coraz większe zdziwienie u samych zainteresowanych, czyli u Polek, Ukrainek, czy innych Słowianek. Skąd pomysł na trend o słowiańskiej diecie, która z rzeczywistością nie ma zbyt wiele wspólnego?

Trend "slavic girl diet" opanował amerykańskiego TikToka
Trend "slavic girl diet" opanował amerykańskiego TikToka123RF/PICSEL

Słowianki oburzone, Amerykanki zachwycone. Dlaczego "slavic girl diet" wzbudza takie emocje?

"Slavic Girl Diet" to popularny trend na TikToku, który przyciąga uwagę zarówno zwolenników, jak i krytyków.

Nagrania zazwyczaj zaczynają się od gotowania przez Amerykanki kaszy gryczanej, a podczas tej czynności snute są opowieści o tym, że Słowianki właśnie zawdzięczają swoją doskonałą figurę gryce.

Moda opiera się na stereotypowym wizerunku kobiet ze słowiańskich regionów, promując styl życia, który ma rzekomo wspierać szczupłą sylwetkę i zdrowie. Podkreśla się np. spożywanie tradycyjnych produktów, takich jak gryka (kasza gryczana), kefir czy lekkie posiłki, oraz promuje unikanie alkoholu i późnych kolacji. Przedstawiana jest jako sposób na utrzymanie zdrowej skóry i naturalnego wyglądu.

Można stwierdzić, że nagrania nie promują złych nawyków, wręcz propagują zdrowy styl życia. Co więc może budzić emocje?

Jednak trend wzbudza kontrowersje z kilku powodów. Krytycy, internauci, a zwłaszcza Słowianki, zwracają uwagę, że nagrani te upraszczają i homogenizują kulturę słowiańską, ignorując różnorodność pomiędzy różnymi narodami i regionami słowiańskimi.

Co więcej, niektórzy zauważają, że wcześniej elementy kultury słowiańskiej bywały wyśmiewane, a obecnie są romantyzowane przez osoby spoza tej kultury. To może być postrzegane jako hipokryzja.

Dodatkowo, skupienie na szczupłości i estetyce wywołuje obawy o propagowanie niezdrowych standardów piękna i możliwego wspierania niezdrowych praktyk żywieniowych.

Polki zabrały głos. Zrobiły to w ironiczny sposób

Słowiankom nie spodobał się internetowy trend
Słowiankom nie spodobał się internetowy trend 123RF/PICSEL

Polki, które podobnie jak inne kobiety pochodzenia słowiańskiego, komentują w polskich mediach społecznościowych sytuację z humorem i ironią.

"Jest rok 2024, a właściwie jego końcówka, a Amerykanie właśnie odkryli kaszę gryczaną" - zaczyna swoją wypowiedź tiktokerka o nick'u "JustSayin'" - "Amerykanie myślą, że my tu tylko jemy kaszę gryczaną, cebulę i ziemniaki, więc uznali, że żeby wyglądać szczupło, muszą jeść kaszę gryczaną".

Inne polskie tiktokerki pokazały prześmiewczo "prawdziwą" dietę Polek, czyli sałatkę jarzynową, kluski śląskie, czy gołąbki i pierogi, pisząc przy okazji "kasza gryczana i awokado, to nie u mnie", wyśmiewając w pewnym aspekcie amerykański trend.

"Nie po to moja mama hoduje kury, sadzi ziemniaki i kisi ogórki, żeby Ameryka myślała, że nasza "slavic diet" to kasza gryczana, jajko i awokado" - pisze inna tiktokerka Sylwia, pokazując na nagraniu talerz z kotletem w panierce, ziemniakami i ogórkami kiszonymi, pozując w spodniach i bluzce, które odsłaniają piękną, szczupłą sylwetkę.

Takich przykładów jest więcej i trudno nie zauważyć skali poruszenia Polek, które stanęły w zabawny, ale dosadny sposób w obronie polskiej kultury i odrębności.

Dlaczego akurat kasza gryczana stała się symbolem?

Od czasów średniowiecza kasza gryczana stała się podstawą wielu potraw chłopskich, gdyż była łatwa w przygotowaniu, pożywna i tania
Od czasów średniowiecza kasza gryczana stała się podstawą wielu potraw chłopskich, gdyż była łatwa w przygotowaniu, pożywna i tania123RF/PICSEL

Kasza gryczana, znana jako jedno z najbardziej tradycyjnych dań w kuchni słowiańskiej, ma długą historię w Europie Środkowej i Wschodniej. Kojarzenie gryki ze Słowianami wynika z jej popularności w tej części świata oraz z tego, że idealnie wpisuje się w lokalny klimat i warunki uprawy. Jednak należy pamiętać, że dieta bogata w kaszę gryczaną zwyczajnie ewoluowała na przestrzeni lat wraz ze zmieniającą się kulturą i rozszerzaniem diety o inne produkty w tej części Europy.

Sama gryka pochodzi nie z Europy, a z Azji Środkowej, gdzie była uprawiana już około 4 tysiące lat temu. Do Europy dotarła przez Indie, Persję i tereny Bliskiego Wschodu.

Do Europy Wschodniej, a później do Polski, została sprowadzona prawdopodobnie w średniowieczu przez Tatarów podczas ich najazdów na ziemie Rzeczypospolitej. Zaczęła być uprawiana na naszych ziemiach najprawdopodobniej już w XIV-XV wieku, co związane było z jej odpornością na trudne warunki glebowe i klimatyczne. Zboże to dobrze rośnie na słabych glebach, nie wymaga intensywnej pielęgnacji i ma krótki okres wegetacji.

Od czasów średniowiecza kasza gryczana stała się podstawą wielu potraw chłopskich, gdyż była łatwa w przygotowaniu, pożywna i tania. Stała się również popularnym składnikiem postnych potraw ze względu na swoje wartości odżywcze.

Gryka stała się też elementem kultury ludowej i symbolem lokalnej tożsamości. W tradycji słowiańskiej jest związana z obrzędami, zwłaszcza z postem i daniami serwowanymi na Wigilię, jak również z potrawami przygotowywanymi na specjalne okazje.

Możliwe, że właśnie stąd pojawiło się nieporozumienie w nowym, amerykańskim trendzie, który przez swoją powierzchowność wzbudził tak wiele emocji, głównie u Słowianek, które teraz pragną zaznaczyć swoją odrębność i wielokulturowy oraz historyczny aspekt.

„Zdrowie na widelcu”: Lekkostrawna i zdrowa kaszaPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas