Zdetronizuje gwiazdę betlejemską? Kwitnie obficie przez długie tygodnie

Wybierając ozdoby idealne na Boże Narodzenie, wielu z nas decyduje się na roślinne akcenty. Coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla kapryśnej gwiazdy betlejemskiej, znanej też jako poinsecja, która pięknie podkreśli świąteczną atmosferę, a jednocześnie będzie bardziej trwała. Jednym z takich rozwiązań jest azalia doniczkowa. Elegancka roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji będzie zdobić wnętrze przez wiele tygodni.

Azalia doniczkowa może stać się przebojem wśród zimowych dekoracji domu
Azalia doniczkowa może stać się przebojem wśród zimowych dekoracji domuCanvaProINTERIA.PL

Słów kilka o azalii doniczkowej — co to za roślina?

Azalia doniczkowa to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Azji, a jej urok doceniają zwłaszcza ogrodnicy z Chin i Japonii. Jest uprawiana w domach jako roślina ozdobna, ceniona za efektowne kwiaty. Występują w różnych kolorach — od bieli, poprzez róż, czerwień, aż do fioletu.

Azalia doniczkowa kwitnie zwykle od listopada do lutego, przez co staje się szykownym akcentem w okresie świątecznym. Jej kwiaty dodają wnętrzom uroku i elegancji. Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków umożliwi przedłużenie kwitnienia. Dzięki swojej barwnej estetyce i trwałości staje się wiec idealną alternatywą dla gwiazdy betlejemskiej i innych popularnych roślin zimowych.

Azalia doniczkowa kwitnie w zimie, wprowadzając do domów świeży akcent
Azalia doniczkowa kwitnie w zimie, wprowadzając do domów świeży akcent123RF/PICSEL

Wymagania azalii doniczkowej

Można spotkać się z opiniami, że jest rośliną wymagającą, ale przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięcza się spektakularnym kwitnieniem. By azalia doniczkowa jak najdłużej cieszyła nienagannym wyglądem, należy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Roślina będzie mogła skupić się w takich warunkach na rozwoju nowych pąków. Jak wygląda uprawa azalii doniczkowej w domu?

Stanowisko i temperatura — podstawy pielęgnacji ozdobnej rośliny

Azalia preferuje jasne, ale chłodne miejsca. Wybierając dla niej lokalizację, należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, przez co mogłoby dojść do poparzenia liści i kwiatów. Idealne są stanowiska od strony wschodniej lub północnej.

Sezon grzewczy bywa problematyczny w kontekście uprawy roślin domowych. Doniczkę z azalią zaleca się ustawić w miejscu z daleka od grzejników. Powinna przebywać w temperaturze nie wyższej niż 20°C.

Podłoże i wilgotność

Azalia wymaga kwaśnego podłoża o pH 4-5. Najlepiej sprawdzi się ziemia dedykowana roślinom kwasolubnym. Musisz pamiętać również o tym, że wśród wymagań azalii doniczkowej znajduje się wysoka wilgotność powietrza. Można używać specjalnego nawilżacza lub ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami zanurzonymi w wodzie.

Jak pielęgnować azalię doniczkową? Będzie kwitła nie tylko podczas świąt

Ozdobny okaz potrzebuje uwagi, ale zabiegi pielęgnacyjne nie są skomplikowane. Odrobina wysiłku zaprocentuje barwnymi kwiatami, które dodadzą elegancji każdemu wnętrzu — zarówno nowoczesnemu, jak i tradycyjnemu. Będzie kwitnąć przez długie tygodnie, podkreślając świąteczną atmosferę znacznie dłużej niż popularne gwiazdy betlejemskie.

  • Podlewanie azalii w doniczce: Roślina potrzebuje częstego, ale umiarkowanego podlewania. Gleba w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna, ale nie przemoczona. Najlepiej podlewać ją przegotowaną i chłodną wodą, unikając zastojów w doniczce.
  • Nawożenie: W okresie kwitnienia azalię warto nawozić co dwa-trzy tygodnie specjalnym nawozem do roślin kwasolubnych.
  • Przycinanie: Po zakończeniu kwitnienia można delikatnie przyciąć roślinę, aby nadać jej ładny kształt i usunąć zwiędłe pąki.
  • Ochrona przed szkodnikami: Z uwagą przyglądaj się roślinie, ponieważ może być narażona na ataki przędziorków i mszyc. Regularnie sprawdzaj stan liści i w razie potrzeby zastosuj ekologiczne środki ochrony roślin.
Wybierz choinkę już w listopadzie. Ekspertka wyjaśnia, na co zwrócić uwagęPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas