Uporządkuj swoją sieć kontaktów, a poczujesz się lepiej

Prawdopodobnie masz „znajomych” w wielu miejscach: na Facebooku, Instagramie i w innych mediach społecznościowych. Kiedy dodamy do tego kontakty z twojego smartfona i poczty elektronicznej - lista zrobi się naprawdę długa. Marie Kondo, specjalistka od sprzątania, zaleca porządki również w tym obszarze. Dzięki skróceniu listy "znajomych" zyskasz więcej czasu i zadbasz o swój dobrostan psychiczny. Przeczytaj fragment książki.

Porządki w życiu dobrze zacząć od sieci kontaktów
Porządki w życiu dobrze zacząć od sieci kontaktów123RF/PICSEL

Instagram to ważna platforma mediów społecznościowych dla artystów, a Lianne, angielska malarka i ilustratorka, miała na nim robiącą wrażenie liczbę piętnastu tysięcy obserwujących. Chociaż ekscytujący, kontakt z taką liczbą ludzi zaczął jej się dawać we znaki. Wielka liczba nieistotnych wiadomości utrudniała odpowiadanie na te naprawdę dla niej ważne: od osób zainteresowanych zakupem. Był też spory odsetek trolli. Ludzie wypisywali niegrzeczne komentarze, czasami głupie, a czasami wręcz na granicy przemocy werbalnej. W miarę jak ich liczba rosła, Lianne odkryła, że coraz bardziej ją męczą te czasochłonne i emocjonalnie wyczerpujące aspekty aktywności w sieci.

Lianne spędzała tyle czasu w mediach społecznościowych, że zaczęła zaniedbywać swoją pracę i życie. "Jestem matką i artystką", powiedziała mi z dumą. "Nie mam czasu do stracenia na wysyłanie tweetów dziesięć razy dziennie". Prawda jednak wyglądała tak, że poświęcała więcej czasu na Instagram niż na swoją sztukę.

Zdecydowała zatem, że zrobi coś odważnego.

Lianne zlikwidowała swoje konto na Instagramie, rezygnując ze wszystkich obserwujących. "W dzisiejszym społeczeństwie ludzie chcą mieć coraz więcej i więcej obserwujących, ale to nie jest moim celem", powiedziała sobie. Duża sieć kontaktów wcale nie pomagała jej w sprzedaży. "Kiedy chodzi o sprzedanie czegoś takiego jak dzieło sztuki, wolę pięćdziesiąt pełnych entuzjazmu osób, które coś kupują, niż piętnaście tysięcy luźno zainteresowanych, które wysyłają mi nieuprzejme wiadomości". Ponowne uruchomienie konta bez żadnych obserwujących pozwoliło jej później na staranniejszą selekcję, aby nawiązywać kontakty wyłącznie z ludźmi, którzy doceniali jej prace.

Nietrudno myśleć o tworzeniu sieci kontaktów - czy to bezpośrednich, czy online - jako zadaniu polegającym na uzyskaniu jak największej ich liczby: numery telefonów, znajomi na Facebooku, obserwujący na Instagramie i Twitterze, linki na LinkedIn. Łatwe do śledzenia sprawiają, że rosnące liczby dają nam przyjemność. Możemy porównywać nasze wyniki z tymi osiąganymi przez kolegów i przyjaciół, błędnie wierząc, że więcej kontaktów powoduje, iż jesteśmy ważniejsi. Albo bardziej popularni. Albo odnosimy większe sukcesy. Pozwólcie, że coś wam powiem: posiadanie szerokiej sieci kontaktów świadczy tylko o jednym - że zbudowałeś szeroką sieć kontaktów!

Uczyń ze swojej sieci kontaktów źródło radości. Niech będzie pełna ludzi, z którymi chętnie spędzasz czas i którym pomagasz, których obchodzi twój rozwój i sukcesy i którym bez oporów możesz przyznać się do porażek i poszukać u nich rady.

Jak szerokiej sieci kontaktów potrzebujesz?

Badania pokazały, że im więcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych, tym mniej jesteśmy szczęśliwi

Karen, była pracownica szczebla kierowniczego w branży technicznej, obecnie inwestująca w młode firmy, na początku wypróbowała klasyczne podejście do tworzenia sieci kontaktów, poznając tyle osób, ile się dało. "Poświęciłam prawdopodobnie większą część roku na jeżdżenie na konferencje i poznawanie ludzi", powiedziała mi. "Patrząc wstecz widzę, że te doświadczenia i kontakty okazały się niezbyt autentyczne. To była gra w liczby". Takie postępowanie wyczerpywało i w ostatecznym rozrachunku stanowiło też stratę czasu.

Po refleksji, że te imprezy służące nawiązywaniu kontaktów ją rozczarowywały, obiecała sobie coś zmienić. Przestała dążyć do stworzenia tak szerokiej sieci, zamieniając to na nawiązywanie mocniejszych więzi z mniejszą liczbą ludzi. To podejście wkrótce zostało poddane próbie, kiedy oceniała potencjalną inwestycję i szybko potrzebowała wiedzy technicznej. Chociaż jej sieć kontaktów była niewielka, należała do niej pewna kobieta, która w mniemaniu Karen mogła jej pomóc. Zwróciła się więc do niej i w ciągu kilku godzin otrzymała szczegółową odpowiedź. "Mnie samej zebranie tych informacji zajęłoby kilka tygodni", wyjaśniła nam. Ponieważ już wcześniej nawiązała mocne relacje z tą osobą, niemal natychmiast uzyskała potrzebną pomoc. Kilka dni później wysłała jej odręcznie napisany liścik z podziękowaniem.

Karen zyskała też inne korzyści w rezultacie "odchudzenia" swojej sieci. "O wiele mniej się przejmuję udziałem w spotkaniach służących nawiązywaniu kontaktów... W ten sposób uwolniłam mnóstwo mentalnej przestrzeni", mówi.

Duże sieci znajomych utrudniają też nawiązywanie głębszych więzi. Z badań wynika, że człowiek potrafi w rozsądny sposób panować nad około stu pięćdziesięcioma wartościowymi kontaktami. Powyżej tej liczby trudno jest rzeczywiście poznać osoby należące do twojej sieci. Spróbuj prostego ćwiczenia. Kiedy myślisz o wszystkich swoich znajomych, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie twarz każdej osoby z twojej sieci kontaktów? Czy wszyscy oni dają ci radość? Prawdopodobnie nie.

W sieciach społecznościowych łatwo się zatracić... Od czasu do czasu trzeba zrewidować swoje kontakty
W sieciach społecznościowych łatwo się zatracić... Od czasu do czasu trzeba zrewidować swoje kontakty123RF/PICSEL

Nawet w przypadku tych ludzi, którzy mają szerokie sieci kontaktów, większość interakcji dotyczy niewielkiej podgrupy. Większość "znajomych" w naszych sieciach nie jest szczególnie zainteresowana stworzeniem z nami prawdziwej więzi i zwraca się do nas tylko wtedy, gdy potrzebuje przysługi. Christina, która nauczyła się porządkować czas, doświadczyła tego na własnej skórze. Jako absolwentka szkoły biznesu Uniwersytetu Harvarda sądziła, że odniesie korzyści z szerokiej sieci prestiżowych kontaktów. Z czasem jednak zdała sobie sprawę, że sieć ta generuje niewiele wartościowych interakcji, za to sporo próśb. "Doszło już do tego, że w ciągu dwóch tygodni dziesięć różnych osób napisało do mnie e-maile z jakimiś pytaniami - wyjaśniła. - I to nie byli przyjaciele ani osoby, które włożyły jakikolwiek wkład w relacje ze mną". Jej gotowość do spełniania tych próśb wywierała zły wpływ na jej pracę i życie, prowadząc do poczucia wypalenia.

Rozwijanie sieci kontaktów jest nie tylko czasochłonne, lecz także, kiedy w grę wchodzą kontakty online, potencjalnie szkodliwe dla twojego dobrostanu psychicznego. Badania pokazały, że im więcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych, tym mniej jesteśmy szczęśliwi. Dzieje się tak dlatego, że ludzie zazwyczaj dzielą się tam tylko dobrymi wiadomościami, a jedynie niewielka część wspomina o złych. Ile dostałeś wiadomości z LinkedIn, w których ktoś pisze: "Właśnie zostałem wylany!" albo "Dzisiaj w pracy nawaliłam na maksa"? Przestań się porównywać z wizerunkami, które inni kreują dla siebie w mediach społecznościowych, i zamiast tego zapytaj, jakie postępy sam czynisz na drodze do swego idealnego życia zawodowego. To jedyne porównanie, jakie się liczy.

Na kolejnej stronie przeczytasz, jak uporządkować swoją sieć kontaktów >>

* Więcej o książce "Jak czerpać radość z pracy" przeczytasz TUTAJ.

Sprawdź, które kontakty dają ci najwięcej radości
Sprawdź, które kontakty dają ci najwięcej radości123RF/PICSEL

Podejście Marie do porządkowania sieci kontaktów

Jedną z najważniejszych kwestii przy budowaniu sieci kontaktów dającej radość jest wiedza o tym, jakiego rodzaju kontakty lubisz. Przykładowo, niektórzy ludzie uwielbiają bawić się w tłumie przyjaciół; inni zaś preferują głębsze relacje z niewielką grupą. Ja należę do tej drugiej kategorii. Nie jestem dobra w podtrzymywaniu kontaktów i czuję się lepiej, mając ich mniej.

Kiedy jednak odeszłam z firmy i zaczęłam pracować jako niezależna konsultantka, włożyłam mnóstwo wysiłku w nawiązanie kontaktów z możliwie jak największą liczbą ludzi, ponieważ chciałam zaprezentować swoją działalność. Brałam udział w seminariach i spotkaniach przedstawicieli różnych dziedzin, gdzie wymienialiśmy się wizytówkami. Stopniowo jednak zaczęłam dostrzegać, że coś jest nie tak.

Im więcej ludzi poznawałam, tym więcej otrzymywałam zaproszeń na wydarzenia i imprezy i tym bardziej zapchany był mój terminarz. Nie miałam już czasu na robienie tego, co chciałam. Tonęłam w e-mailach i trudno mi nawet było na nie wszystkie odpowiedzieć. Kiedy patrzyłam na nazwiska w książce adresowej, widziałam coraz więcej numerów ludzi, których twarzy nie mogłam sobie przypomnieć.

Ten zalew informacji nie był przyjemny; zaczęłam się też zastanawiać, czy to nie jest nieuczciwe utrzymywać kontakty z ludźmi, których nawet nie pamiętam. Im bardziej rosła liczba moich kontaktów, tym gorzej się czułam, zdecydowałam się zatem dokonać "resetu" mojej sieci.

Wykorzystując metodę KonMari, spojrzałam na każde nazwisko i zatrzymałam tylko te, które dawały mi radość. Liczba nazwisk w mojej książce adresowej i aplikacjach zmniejszała się dramatycznie i w końcu zostało mi tylko dziesięć, nie licząc rodziny i kontaktów, które były niezbędne w mojej pracy. Mówiąc szczerze, sama się zdziwiłam, jak wiele osób wyeliminowałam, ale potem zrobiło mi się lżej na sercu - i mogłam lepiej pielęgnować te relacje, które wybrałam.

Ponieważ teraz miałam więcej czasu, a także umysłowej przestrzeni, częściej kontaktowałam się z rodziną i mogłam szczerze dziękować swoim przyjaciołom, nawet za drobnostki. Czułam też znacznie większą wdzięczność niż przedtem za tych wszystkich cennych ludzi, z którymi zdecydowałam się utrzymywać kontakt.

Od czasu "resetu" swojej sieci kontaktów nabrałam zwyczaju okresowego rozważania swoich relacji z nastawieniem na wdzięczność. Zapisuję nazwiska wszystkich ludzi, z którymi obecnie mam kontakty, i notuję, za co jestem im wdzięczna. To sprawia, że cenię ich sobie jeszcze bardziej, i pomaga mi pielęgnować cieplejsze relacje. Ta praktyka jest dla mnie idealna, ponieważ kiedy jestem zajęta i zaprzątnięta pracą, zdarza mi się zapominać o tym, by dbać o ludzi wokół mnie.

Tak jak wówczas, kiedy chodzi o stworzenie pełnego radości stylu życia, wybieraj to, co daje radość, i dbaj o to, co zdecydujesz się zatrzymać - obie te rzeczy są potrzebne, aby zbudować nieprzypadkową sieć kontaktów. Kiedy czujesz, że z twoją siecią kontaktów jest coś nie tak, potraktuj to jako znak. Uwierz, że możesz mieć bardziej satysfakcjonujące życie, i wnoś większy wkład w życie innych, kiedy czujesz się z nimi dobrze. A potem pożegnaj się z wdzięcznością z każdą relacją, której już nie potrzebujesz, i pielęgnuj te, które zdecydujesz się zachować.

Oceń swoje kontakty, aby wskazać te relacje, które dają radość

Prawdopodobnie masz "znajomych" w wielu miejscach: na LinkedIn, Facebooku i w innych mediach społecznościowych, wraz z listą kontaktów na swoim smartfonie i poczcie elektronicznej. Marie już pomogła ci uporządkować wizytówki. Zebranie wszystkich tych list kontaktów w formie jednej, zintegrowanej sterty byłoby zapewne bardzo czasochłonne, zatem w przypadku relacji dopuszczalne jest porządkowanie oddzielnie na każdej platformie. Na każdej z nich wprowadzaj ład w swoich kontaktach w podobny sposób. Zacznij od wyobrażenia sobie swego idealnego życia zawodowego. Kim są i jacy są ludzie, którymi chcesz być otoczony, i z którymi chcesz spędzać czas?

Pomyśl o każdej osobie i zadaj sobie pytanie: "Których kontaktów potrzebuję w swojej pracy?". Kontakty ze współpracownikami lub z partnerami biznesowymi czasami należą do twoich zawodowych obowiązków.

Następnie zapytaj się: "Które kontakty mogą mi pomóc posuwać naprzód swoją wizję życia zawodowego?". Te kontakty pomagają wykreować sprawiającą radość w przyszłości, taką jak nowa (i lepsza) praca czy okazje zdobycia cennych informacji lub wglądów, na przykład w oferty sprzedaży, bądź przydatnych porad.

I wreszcie zapytaj się: "Które kontakty dają mi radość?". Przykładowo: Czy uśmiecham się, kiedy myślę o tej osobie? Czy chętnie wkrótce się z nią zobaczę? Niektórzy sprawiają ci radość, bo masz z nimi wartościowe relacje. Inni to ludzie, z którymi miło spędzasz czas albo z przyjemnością im pomagasz czy odgrywasz rolę mentora.

Jeśli ktoś nie należy do żadnej z trzech grup wymienionych powyżej, usuń go z kontaktów, przestań obserwować lub wyłącz powiadomienia w mediach społecznościowych. Wiele platform tych ostatnich pozwala ci usuwać kontakty - a przynajmniej wyłączyć otrzymywanie powiadomień - bez wiedzy danej osoby.

W przyszłości zaś daj sobie pozwolenie na wybredność w wyborze kontaktów. Kiedyś impulsywnie akceptowałem każde zaproszenie do grona znajomych na Facebooku czy LinkedIn, bo dodanie kolejnego kontaktu na krótką metę sprawiało mi przyjemność. Ale uświadomiłem sobie, że nie tyle buduję sieć, ile zbieram po prostu mnóstwo luźnych znajomości. Nie czuj się też zobowiązany, by akceptować każdą prośbę o spotkanie czy uczestniczyć w każdym wydarzeniu w swojej okolicy. Być może brzmi to surowo, ale w ten sposób zyskasz swobodę, aby być obecnym i zaangażowanym w te kontakty, które najbardziej się liczą.

* Podrozdziały "Jak szerokiej sieci kontaktów potrzebujesz?" oraz "Podejście Marie do porządkowania sieci kontaktów" są autorstwa Marie Kondo, a podrozdział "Oceń swoje kontakty, aby wskazać te relacje, które dają radość" napisał psycholog Scott Sonenshein - współautor książki.

* Więcej o książce "Jak czerpać radość z pracy" przeczytasz TUTAJ.

Okładka książki "Jak czerpać radość z pracy"
Okładka książki "Jak czerpać radość z pracy"materiały prasowe

Zobacz również:

Dr Krzysztof Gojdź apeluje do młodych PolakówNewseria Lifestyle
Fragment książki
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas