Uważaj na te rasy psów. Wyrosną z nich "psie olbrzymy"

Wszystkie szczeniaczki są małe i wszystkie są piękne. Jednak kiedy zastanawiamy się, jaką rasę psa wybrać, musimy rozważyć dokładnie i odpowiedzialnie wszystkie "za i przeciw". Pod uwagę trzeba wziąć zarówno cechy danej rasy, wysokość i wagę dorosłego psa, jego potrzeby i cechy charakteru, jak i nasze możliwości, wielkość mieszkania, a może domu z ogrodem, tryb życia, czy mamy lub planujemy dzieci. Wielkość psa jest niezwykle istotna. Dlatego, jeśli nie jesteś właścicielem dużego domu, najlepiej z kawałkiem przestrzeni dookoła, kuszony widokiem bezbronnej kudłatej kuleczki lub, co gorsze, namowami dzieci - nie daj się. Sprawdź najpierw, które psy wyrosną na prawdziwe olbrzymy.

Duże psy niekoniecznie nie są odpowiednie dla rodzin z dziećmi
Duże psy niekoniecznie nie są odpowiednie dla rodzin z dziećmi123RF/PICSEL

Mastif

Będzie to na pewno każdy mastif. Mastif to nazwa dla kilku ras psów w typie doga. Wszystkie mają bardzo masywną budowę ciała, szeroką klatkę piersiową, mocne kończyny. Możemy spotkać mastifa angielskiego, pirenejskiego, hiszpańskiego, tybetańskiego. Potrafią chronić stado przed drapieżnikami (jak na przykład mastify pirenejskie), więc ochronią każdą posesję.

Mastif tybetański z rodziną
Mastif tybetański z rodziną123RF/PICSEL

Ich rozmiar i siła nie powinny sugerować, że rasa nie jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Jednak potrzebują zdecydowanie dużej przestrzeni. To nie pies dla mieszkańców bloków. We krwi mają pilnowanie terenu, stróżowanie, więc pozwólmy im na to. Mastify są inteligentne i silne, niektóre wymagają nieco więcej zaangażowania właściciela, by być psami ułożonymi. Na przykład mastif tybetański jest bardziej nieokiełznany niż mastif pirenejski. Wysokość dorosłego psa to 70-90 cm, waga przekroczyć może nawet 100 kg (suki są zwykle mniejsze).

Bernardyn

Pies dobrze znany z wielu filmów, doceniany za swoje zasługi w ratowaniu ludzkiego życia. Bernardyn to rasa zaliczana do grupy molosów w typie górskim. To psy stróżujące, należące do największych i najcięższych psów ze wszystkich ras.

Bernardyn to dosłownie wielki przyjaciel rodziny
Bernardyn to dosłownie wielki przyjaciel rodziny 123RF/PICSEL

Bernardyn to narodowa rasa Szwajcarii. Jest łagodny względem dzieci i zwierząt domowych. Zagrożeniem może być jednak jego masa i wielkość, z łatwością, choć niechcący, przewróci małe dziecko. Znany ze swego przyjaznego usposobienia i lekko ociężałej natury, jednak zawsze wywiązuje się bardzo dobrze ze swoich obowiązków związanych z pilnowaniem terenu i obroną swego pana. Wysokość w kłębie 70 do 90 cm, waga nawet 120 kg.

Dog niemiecki

Duża i silna głowa, trójkątne uszy, muskularna sylwetka - to dog niemiecki.  Pies inteligentny, który szybko się uczy, ale jest wrażliwy, więc źle znosi kary. Idealny dla rodziny, ale takiej, która dużo czasu spędza w domu. Zostawiany sam sobie, kochany tylko wieczorami i w weekendy, nie będzie szczęśliwy. Dog niemiecki nie żyje długo, nie ma mocnego zdrowia i jest mało odporny na zimno czy inne złe warunki atmosferyczne.

Dog niemiecki w pełnej krasie
Dog niemiecki w pełnej krasie123RF/PICSEL

To jedna z niewielu ras tych rozmiarów, którą można mieć w mieszkaniu, choć dobrze, żeby to nie była kawalerka. Stróżujący na podwórku nie może być izolowany od rodziny i narażany na chłód czy wilgoć. Wysokość w kłębie 90 cm, waga to nawet 90 kg.

Chart rosyjski

Nie tak ciężki jak pozostałe, ale wysoki. Smukły, elegancki chart rosyjski (borzoj) nie bez powodu ma tak arystokratyczny wygląd, dawniej towarzyszył osobom z wyższych sfer. Ma miękką, miłą w dotyku sierść, długie, szczupłe kończyny, podłużny pysk. Jest spokojny, jego temperament jest wyważony, łagodny dla dorosłych i dzieci. Nie lubi, gdy jest się dla niego zbyt surowym lub natarczywym (tu mowa o dzieciach skorych do zaczepienia psa). Lubi spokój i własną przestrzeń. Własną, czyli tylko jego. Nie chodzi o terytorium, którego miałby pilnować.

Chart rosyjski, zwany borzoj, elegancki i szybki
Chart rosyjski, zwany borzoj, elegancki i szybki123RF/PICSEL

Ostrożnie na spacerach, jest szybki, bez smyczy oddali się w kilka sekund od właściciela. Odnajdzie się w dużym mieszkaniu, ale trzeba zapewnić mu dużo ruchu. Dla aktywnych osób i doświadczonych psiarzy. Wysokość w kłębie 85 cm, waga do 50 kg.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski to rasa z grupy molosów w typie górskim. Jest dokładnie takim psem, jak nam się wydaje, gdy na niego patrzymy, tu wygląd, postura, masa idą w parze z charakterem. Muskularna sylwetka, gęsta sierść niczym niedźwiedzie futro, masywna szeroka głowa. Owczarek kaukaski może być niebezpieczny, nie jest polecany dla rodzin z dziećmi ani dla amatorów.

Owczarek kaukaski to niekoniecznie miły miś
Owczarek kaukaski to niekoniecznie miły miś123RF/PICSEL

Doświadczenie pomoże mądremu właścicielowi odpowiednio ustawić wzajemne relacje. Nie nadaje się do mieszkania. To pies, który dobrze czuje się na podwórku, salony i kanapy nie są dla niego. Trzeba oczywiście zadbać o dobre warunki, jak na przykład zapewnić ocieplaną budę. Wysokość w kłębie do 90 cm, waga do 100 kg.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas